Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Hangi ülkede kaç Rus yaşıyor?

Rusya Federasyonu'nun dışında yaşayan Rus sayısı tahminlere göre 20 ile 30 milyon arasında. Peki Ruslar en çok hangi ülkelerde ikamet ediyor? Russia Beyond portalı, gerek tarihsel sebeplerle, gerek modern göç hareketleri sonucu kendilerini farklı ülkelerde bulan Rusların sayısını araştırdı.
 
1. Ukrayna. 2001 yılı nüfus sayımına göre komşu ülke Ukrayna'da yaşayan Rus sayısı 8,3 milyon. Ruslar Ukraynalılardan sonra ülkedeki en büyük ikinci etnik grup.
 
2. Kazakistan. Sovyetler Birliği döneminden bu yana Kazakistan'da da en büyük ikinci etnik grup Ruslar. Ülkede 3,8 milyon Rus yaşıyor. 
 
3. ABD. Ruslar 18'inci yüzyıldan bu yana çeşitli dönemlerde yoğun biçimde ABD'ye göç eden etnisiteler arasında. Bunun sonucunda şu anda 328 milyon nüfusa sahip olan ülkede yaşayan etnik Rusların sayısı 3,1 milyon. Bir başka deyişle ABD'de yaşayan her 100 kişiden 1'i Rus.
 
4. Almanya. Rusların Almanya'ya göç etmesi nispeten yakın tarihte gerçekleşen bir olgu. Buna rağmen bugün Almanya topraklarında yaşayan Rusların sayısı 2,2 milyona ulaşmış durumda.
 
5. Özbekistan. Sovyetler Birliği dağılmadan önce Özbekistan'da yaşayan Rusların sayısı 1,6 milyon olarak hesaplanıyordu. Fakat bu sayı şu günlerde 730 bine kadar düşmüş durumda.
 
6. Belarus, Kanada, Letonya, Kırgızistan, Estonya, Brezilya. Bu altı ülkede ikamet eden Rusların toplam sayısı 2,7 milyon. Estonya ve Letonya gibi ülkelerde etnik Ruslar nüfusun dörtte birini oluşturuyor.
 
7. Rusya Federasyonu'nun Türkiye Büyükelçiliği'nden yapılan 2019 tarihli bir açıklamaya göre Türkiye'de daimi ikamet halindeki Rusların sayısı 100 bin civarında. Türkiye Cumhuriyeti 2020 nüfus verilerine göre Türkiye'de ikamey eden Rusya vatandaşı sayısı 43 bin 678.
 
11.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi