Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

SSCB'den 5 şey bugün eko-trend oldu

Atık üretimini azaltarak çevreyi korumaya yönelik gündelik alışkanlıklar eko-trend olarak adlandırılıyor. Çevre dostu trendlerin nispeten erken bir dönemde hayata geçirildiği ülkelerden biri de Sovyetler Birliği. Komsomolskaya Pravda gazetesi, bu trendlerden beşini sıraladı.
 
1. Avoska. Gıda alışverişi yapan Sovyet vatandaşlarının kullandığı file çantalar. Avoskalarla ilgili Türkrus.com'da daha önce yayınladığımız bir yazı: https://www.turkrus.com/1301414-sovyet-filesi-avoska-geri-dondu-xh.aspx
 
2. Süt bidonu. Sovyet Rusya'da süt, smetana, kvas ve biranın açıkta satılması yaygın bir uygulamaydı. İnsanlar plastik şişeler yerine yanlarında bidonlar, tencereler getirir, aldıkları sütü de sonra doğrudan bu tencerelerde kaynatırdı.
 
 
3. Kağıt paketlerde tahıl, teneke kutularda çay ve kakao. Bu kutular ve kağıtlar ise daha sonra ev içerisinde başka bir amaçla kullanılırdı.
 
4. Depozitolu şişeler. Satış noktasına geri gelen her şişeye 15 kapik ödenirdi. Komsomolskaya Pravda gazetesi o dönem bir somun ekmeğin 13 kapik oldunu hatırlatıyor.
 
5. Elektrikli eşya tamiri. SSCB'de hemen hiçbir elektrikli eşya bozulunca çöpe atılmazdı. Eşyalar tamir edilir ve uzun süre daha sahiplerine hizmet etmeye devam ederdi.
 
1.9.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi