Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Sedat Ergin: ABD’den Türkiye’yi Rusya’dan uzak tutma mesajları

"Geride bıraktığımız Kurban Bayramı sırasında ABD Senatosu Dış İlişkiler Komitesi’nde düzenlenen Türkiye konulu oturum, ABD ile ilişkilerin seyrini hem yönetim hem de Kongre nezdinde okuyabilmek bakımından oldukça bilgilendirici bir çerçevede geçti.

"Oturumda dikkat çekici bir soru-yanıt bölümü, Cumhuriyetçi Utah Senatörü ve eski Cumhuriyetçi başkan adaylarından Mitt Romney’nin sorularıyla ortaya çıkıyor. Romney, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın hangi saiklerle Rusya’dan S-400’leri aldığı hususunda “Bunun, Erdoğan’ın Rusya’ya yakınlaşma arzusuyla attığı bir adım olması ihtimali var mı? Erdoğan ile Putin arasındaki ilişkiyi nasıl tanımlarsanız? Yakınlar mı? İşbirliği içindeler mi? Erdoğan, AB ve ABD’yi Rusya’ya karşı oynayacağını mı ümit ediyor? Yoksa bu yönde gerçekten kuvvetli bir şekilde yol almakta mı?” şeklinde sorular yöneltiyor.

"Nuland’ın özetle şu yanıtı, ABD’nin Türkiye-Rusya yakınlaşmasına kendi çıkarları bakımından nasıl baktığını göstermesi dolayısıyla önemli: “Bizim çıkarımız açık. O da şudur: Türkiye ve Türk halkının mümkün olduğu kadar bizimle birlikte Transatlantik ve NATO ailesi içindeki yerini pekiştirmek ve özellikle Rusya ile işbirliği ve bağımlılığın derinleşmesini caydırmak; güvenlik, enerji ya da bunu yarayacak herhangi bir alanda... Geçen yönetim döneminde Türkiye ile Rusya arasındaki ilişki bir hayli derinleşti. Suriye’de başladı ve başka alanlara doğru genişledi. Kanaatimce, Türkler adına konuşamam ama - hissettiğim bu ilişkiyle ilgili olarak Ankara’da bir nebze alıcı (müşteri) pişmanlığının olduğudur...”

Sedat Ergin'in Hürriyet'deki yazısını okumak için tıklayın.


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi