Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da MB'nin "şüpheli" gördüğü şirketlere bankalardan ret

Rusya’da bazı bankaların, Merkez Bankası’nın “şüpheli” listesinde yer alan şirketlere hizmet vermeyi reddettiği belirtiliyor. Kommersant gazetesinin haberine göre, Rusya Merkez Bankası’nın finans piyasasında yasa dışı faaliyette bulunduğundan şüphelendiği şirketler bankalarla sorun yaşamaya başladı.

1 Haziran’da Merkez Bankası’nın yayımladığı “şüpheli şirketler” listesinde 2 bin kuruluş yer alıyor. Bu şirketler arasında Rusya’ya hizmet sağlayan yabancı şirketler de bulunuyor.
 
Business FM’e değerlendirmede bulunan hukukçu Aleksandr Juravlev, yasa dışı faaliyetlerde bulunmayan şirketlerin de bu listeye dahil edilme riski bulunduğuna dikkat çekti.
 
Sadece bilgilendirme amacıyla oluşturulan listeye hangi şirketlerin ekleneceği konusunda net kriter ve prosedürlerin bulunmadığını belirten Juravlev, “Sorunsuz şirketlerin bu listeye dahil olmaları otomatikman olumsuz sonuçlar doğuruyor. Bir yabancı veya Rusya vatandaşı, farklı yargı bölgelerinde faaliyet gösteriyorsa, ilgili bankalar veya düzenleyiciler, karar verirken tüm ülkelerin merkez bankalarının listeleri tarafından yönlendirildikleri için onlara lisans vermeyi reddediyor ve eğer bir yerde kara listede böyle bir kişi var ise reddedilmesi gerekiyor” dedi.
 
Juravle ayrıca, bankaların iç kuralları gereği bu kişilerle çalışmadıklarını, başvurmaları halinde hesap açmayı ya da işlem yapmayı reddediklerini söyledi. 
 
Merkez Bankası’nın internet sitesinde ise “finansal piramit” ya da yasa dışı kreditör olduğundan, menkul kıymetler piyasasında yasa dışı faaliyet gösterdiğinden şüphelenilen ve lisans sahibi olmadan mali hizmet sağlayan şirketlerin bu listeye dahil edildikleri belirtiliyor. 
 
27.7.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi