Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Halk, 'güçlü ve güvenilir el' istiyor

Pandemi ve ekonomik problemler tüm dünyada olduğu gibi Rusya'da da kaygı ve güvensizlik yaratıyor. Vzglyad.ru haber portalına göre, Rusya siyasetindeki "kuvvetli ve güvenilir bir el" arayışı bu kaygının ürünü. Portal bu arayışın eylül ayında yapılması planlanan Duma seçimlerine nasıl yansıyabileceğini araştırdı.
 
Sosyal Marketing Enstitüsü'ne (İNSOMAR) bağlı siyasi analist Viktor Poturemski, seçmenin mevcut endişeler nedeniyle pragmatik davranacağı kanısında. Poturemski'ye göre, seçmen yakın gelecekte ülkeyi bekleyen zorlukları açıklayıp bunlarla mücadele etme kararlılığını gösteren adaylara oy verecek. Bu durumda iktidar partisi Birleşik Rusya, şu anki anketler "kararsızlar" yüzünden düşük görünse de, seçimi yine açık farkla kazanacağa benziyor. 
 
İNSOMAR'ın gerçekleştirdiği yeni bir araştırmanın sonuçlarını da paylaşan Poturemski, seçmenin "kaynak sahibi, tecrübeli ve sonuç odaklı" bir parti görmek arzusunda olduğunu söyledi. Duma'daki mevcut partilerin "kaynak sahibi" nitelemesine uyduğuna dikkat çeken araştırmacı, seçmenin yine bu partilere yöneleceği kanısında.
 
Buna göre, "istikrar" ve "kalkınma" arayışındaki halk, yine geniş kaynaklara sahip iktidar partisi Birleşik Rusya'ya oy verecek. Ancak Birleşik Rusya'nın 20 yıllık iktidarından yorulan ve ülkedeki olumsuzluklardan bu partiyi sorumlu tutan bir kesim de mevcut.
 
Yine de seçimlerde beklenti Birleşik Rusya'nın yüzde 48 ile 53 arasında bir oy oranına ulaşacağı yönünde. Buna göre, Duma milletvekilliklerinin 120'sini Birleşik Rusya, 43'ünü Komünist Partisi, 30'unu Liberal Demokrat Parti ve 23'ünü Adil Rusya partisi alabilir.
 
Daha önceki anketlerde ise iktidar partisinin oyu daha düşük görülüyor. Bu konuda TürkRus.Com'un önceki haberi:
 
Rusya Kamuoyu Araştırmaları Merkezinin (VTsİOM) anketine katılanların sadece yüzde 36’sı, seçimlerde "kesinlikle" oy kullanacaklarını belirtti.
 
Anket katılımcılarının yüzde 15’i ise "büyük ihtimalle oy kullacaklarını" söyledi.
 
Telefonla yapılan araştımaya katılanların yüzde 28’i, önümüzdeki pazar günü seçim olsa ikidar partisi Birleşik Rusya’ya oy vereceklerini söyledi.
 
Yüzde 11’i Rusya Federasyonu Komünist Partisi’ne, yüzde 11’i Liberal Demokrasi Partisi’ne oy vereceklerini belirtti. 
 
Adil Rusya-Vatanseverler-Hakikat İçin Partisi ittifakının oy oranı ankete yüzde 6 olarak yansıdı. 
 
Yüz yüze görüşülerek yapılan ankette ise seçime katılmayı planlayanların yüzde 40’ı Birleşik Rusya Partisi’ne oy vermeyi düşündüğünü ifade etti. 
 
Uzmanlar, seçim yaklaştıkça kararsızların oyları eklendiğinde Birleşik Rusya Partisi’nin oylarının artacağını tahmin ediyor. 
 
Rusya'da halk 19 Eylül 2021 tarihinde milletvekili seçimleri için sandığa gidecek.
 
Kremlin, "2024 devlet başkanlığı seçimleri öncesi prova" olarak gördüğü seçimlere büyük önem veriyor.
 
5 Temmuz'da, seçimlerle ilgili önceki durum şu haberle sayfalrımıza yansımıştı:
 
Rusya’da kamuoyu araştırmaları iktidar partisi Birleşik Rusya’nın halk desteğinin düşüşte olduğunu gösteriyor. VTsİOM şirketine göre, partiyi destekleyenlerin oranı yüzde 28,7’ye geriledi. FOM’a göre ise bu oran yüzde 29.
 
2016'daki son Duma seçiminde partinin oyu yüzde 54,2 idi.
 
Bazı meslek grupları için zorunlu aşı uygulamasının iktidara olan desteği azalttığı da araştırma sonuçlarına yansıdı. 
 
Bu uygulamaya karşı çıkan Komünist Parti’nin halk desteği ise artışa geçti.
 
FOM adlı kamuoyu araştırma şirketinin anketine göre, seçimlerde oy kullanmak istemediğini belirtenlerin oranı bir haftada yüzde 4 artışla yüzde 15’e yükseldi.
 
Rusya Federasyonu Komünist Partisi’ni destekleyenlerin oranı yüzde 13,9’a çıktı. 
 
Rusya'da merakla beklenen Duma seçimleri bu yıl 19 Eylül'de yapılacak. Bu seçim, 2024'deki devlet başkanlığı seçimi öncesinde Başkan Putin'in planları açısından büyük önem taşıyor. 
 
27.7.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Kovid-19 aşısı yaptırdınız mı?


©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi