Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Kovid-19 geçirip bağışıklık kazananlar aşı olmalı mı? T hücresi önemli mi?

Rusya’da Devlet Başkanı Vladimir Putin’in sözcüsü Dmitriy Peskov’un, "T hücresi" bağışıklığını koruması nedeniyle aşı olmadığını açıklaması üzerine uzmanlardan yorum geldi.

Konunun uzmanlarıyla görüşen Business FM, Kovid-19 geçiren ve bağışıklığı devam eden kişilerin aşı olması gerekip gerekmediği sorusuna cevap aradı.
 
Skolkovo Üniversitesi Profesörü Dmitriy Kuliş, “Kasım ayında Sputnik aşısı oldum. Antikor düzeyim 8’in altındaydı. Altı ay içinde bu gösterge 0’a indi, sonra da mutant virüsler çıktı. Nisan ayında gidip bir daha Sputnik aşısı oldum. Bu defa antikor düzeyi 20’ye çıktı. Tekrar aşı olmak mükemmel sonuç veriyor” dedi.
 
Kuliş, daha önce aşı olanların ikinci sefer aşı olmaları halinde Sputnik Light aşısını tercih etmeleinin en iyi seçenek olacağını belirtti.
 
Helix adlı laboratuvarın sağlık müdürü Dmitriy Denisov ise St. Petersburg ve Moskova'da hücresel bağışıklık üzerine araştırmalar yürüttüklerini söyledi.
 
Böyle bir analizin maliyetinin 9 bin 800 ruble olduğunu kaydeden Denisov, “Genellikle antikoru olmayanların virüsle karşılaşıp karşılaşmadığını, bir çeşit bağışıklık tepkisi olup olmadığını anlamak için kullanılıyor. Aşılamadan sonra, antikorlar geliştirilmediyse de bu analiz yapılabilir. Hücresel bağışıklık hakkındaki çalışmalar henüz çok az” diye bilgi verdi.
 
Son araştırmalar Covid-19'a karşı antikorların üç ay gibi kısa bir sürede yok olabileceğini gösteriyor. Ancak sırları henüz tam çözülmemiş T hücreleri ile ilgili ufukta beliren yeni umutlar da var.
 
BBC'nin haberine göre, bilim insanları önce Covid-19'a yakalanıp iyileşen bazı insanlarda, bu hastalığa yeniden yakalanmamalarını sağlayan antikorların oluşmadığını tespit etti. Oldukça fazla sayıda kişinin bu durumda olduğu ortaya çıktı. Daha sonra ise birçok hastanın antikor geliştirmesine rağmen birkaç ayda bunların kaybolduğu tespit edildi.
 
Kısacası, koronavirüs salgınının yayılmasını takip bakımından önemli bir gösterge olan antikorlar, bağışık bakımından sanıldığı kadar belirleyici rol oynamıyor olabilir. Uzun dönemli korunma açısından T hücreleri önemli olabilir.
 
T hücreleri bir tür bağışıklık hücreleridir ve vücudu istila eden hastalık yapıcı patojenleri veya virüsün bulaştığı enfekte hücreleri tespit edip ortadan kaldırmakla görevlidirler. Bunu, virüsün dış yüzeyindeki proteinlere tutunarak yaparlar. Her T hücresi farklı bir hedefi tanıyıp tutunacak şekilde özelleşmiştir. Enfeksiyon sonrasında kanda yıllar boyunca kalabildikleri için bağışıklık sisteminin "uzun dönemli hafıza" sistemine yardımcı olup, vücudun daha önce karşılaştığı bir virüse karşı etkili bir şekilde tepki vermesini sağlar.
 
Birçok araştırma, Kovid-19'a yakalanmış kişilerin, semptom göstersin veya göstermesin, virüsü hedef alacak T hücrelerine sahip olduğunu ortaya koydu.
 
17.6.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi