Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Moskova 20 Haziran'a dek tatilde

Vaka sayılarında yılın en yüksek seviyenin görülmesi üzerine Moskova'da "acil durum" ilan edildi. Moskova Belediye Başkanı Sergei Sobyanin, 15-19 Haziran tarihleri arasında başkentte resmi tatil ilan etti.

Bugün kutlanan 12 Haziran Rusya Günü Bayramı nedeniyle pazartesi günü de resmi tatil yapılacak olan Moskova'da böylece gelecek hafta sonuna kadar tatil yapılacak.

Salgındaki hızlı artış nedeniyle bu önlemler alınırken, fiilen 12 ila 20 Haziran arasında tüm işyerlerinde zorunlu tatil olacak.

Resmi açıklamada, "Normalde pazar günü rsmi tatil yapan tüm işyerleri, bu karar uyarınca 15-19 Haziran arasında resmi tatil yapacak" denilerek, hem resmi hem de özel şirketleri kapsadığı beiirtilmiş oldu.

Bu yasağın istisnası, kentte günlük gıda ihtiyaçları dahil, zorunlu hizmetler ve altyapının yanı sıra savunma sanayii, Rosatom ve Roskosmos işletmeleri ve diğer stratejik endüstrilerin işleyişini sağlamak için kritik öneme sahip kuruluşlar olacak.

Örneğin nüfusa gıda ve temel ihtiyaç ürünleri sağlayan marketler, kuruluşlar, eczaneler, ıbbi kurumlar ve finansal hizmetler sağlayan kuruluşlar çalışmaya devam edecek.

Çalışmaya devam edecek işyerlerinde işverenlerin çalışanların en az yüzde 30'unu uzaktan çalışmaya aktarmaları tavsiye edildi.

Açıklanan önlemlere göre, pazardan itibaren:

 
Hayvanat bahçeleri, fastfood'lar dahil yemek verilen alanlar ve çocuk oyun alanları kapatılacak,
Restoranlar, kafeler, barlar ve gece kulüpleri, karaoke ve diğer eğlence tesisleri 23:00 - 06:00 saatleri arasında çalışamayacak,
Büyük şehir parklarında, oyun ve spor alanları, kiralama noktaları, diğer dinlenme ve eğlence tesisleri kapatılacak. Ancak parklarda gezmek mümkün.

Ayrıca, istisani olarak çalışacak  işyerlerine ve halka şu tavsiyelerde bulunuldu:

Çalışanların en az yüzde 30'unun ve 65 yaş üstü ve kronik hastalığı olan tüm çalışanların (aşı olanlar hariç) uzaktan çalışmaya aktarılması;
Çalışanların yüz yüze çalışma şartlarını minimuma indirme,
Aşılamayı teşvik etmek için ek önlemler alınması.
65 yaş üstü Moskovalılara seyahat etmekten kaçınmaları, evde veya ülkede kalmaları tavsiyesi.

Belediye Başkanı Sergey Sobyanin, mevsimsel epidemiyolojik zirvenin "Mayıs'tan Haziran'a kaydığını" ve geçen hafta şehirde koronavirüsle ilgili durumun "keskin bir şekilde kötüleştiğini" söyledi.

Bugün, Moskova'da 26 Aralık'tan bu yana ilk kez günde 6,7 binden fazla Kovid-19 enfeksiyonu tespit edildi .
 
Sobyanin “Bu günlerde her birimiz çok dikkatli olursak salgınla başa çıkmamız mümkün olabilir.  Elbette daha aktif aşılanmamız gerekiyor. Aşı yaptırarak başkentte genel bağışıklık yaratana kadar ateş hattında yaşayacağız" dedi.
 
Geçen hafta, Moskova belediye başkanı şehirde henüz bir sokağa çıkma yasağı getirme planlarının olmadığını söylemişti.

Ancak koronavirüs ile durum kötüleştiği için, halka açık yerlerde maske ve eldiven takılması kontrollerinin sıkılaştırıldığı açıklanmıştı. Ancak cumartesi günü Moskova metrosunda yolcuları pek çoğunun maskesiz yolculuk yapnaya devam ettiği görüldü.

12.6.2021

 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi