Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Nâzım'ı gençler yaşatıyor

Moskova'da dün, yıllardır alışık olduğumuz Nâzım Hikmet anma törenlerinden çok farklı, akademisyenlerin buluştuğu, Türkoloji öğrencisi Rus öğrencilerin büyük şairin şiirlerine Türkçe ses verdiği, duygu dolu bir etkinlik gerçekleşti. Bilimsel makalelerde ise "Nâzım Hikmet'in yazdığı İvan İvanoviç oyunu üzerine çağdaşların yorumları", "Yaşayan siluet: Rus yazarların ve şairlerin anılarında Nazım Hikmet" gibi ödüle layık görülen akademik konular dikkati çekti. 

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından ilk kez düzenlenen, bilim insanlarının, emektar Türkoloji profesörlerinin, Rusya'nın dört bir yanındaki Türkoloji fakültelerinden gelen Rus öğrencilerin katıldığı etkinliklerde hem büyük şairin edebi yönü ele alındı, hem de “1.Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Gençlik Konferansı"nda Rusya'nın Türkçe konuşan gençleri şairin şiirleriyle bir yarışmada boy gösterdiler. 

Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı'nın, Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü, Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsü Rusya ve Doğu Kulübü ile birlikte organize ettiği, Nâzım Hikmet'in yaşamına ve eserlerine dayanan “1.Uluslararası Bilimsel ve Uygulamalı Gençlik Konferansı"  Rusya Bilimler Akademisi Şarkiyat Enstitüsünde gerçekleşti. 
 
 
Vakıf Başkanı Ali Galip Savaşır, Moskova Yunus Emre Enstitüsü Müdürü Prof. Dr. Ömer Özkan'ın sunuş konuşmaları ile başlayan, şairin sınırları ve zamanları aşan sesi: Kültürler arası bağlamda Nazım Hikmet’in yaratıcı mirası" başlıklı konferansta "Çağdaş Türk Edebiyatı: Nâzım Hikmet ve çağdaşlarının şiirsel mirası” ve "Türkiye ve SSCB'deki düşünce tarihi ve siyasi rejimlerin ideolojik kökenleri: Nâzım Hikmet'in hayatı ve eserlerinin dünya bağlamında etkisi” başlıklı oturumlar yapıldı.
 
 
Açılışta, pandemi nedeniyle Moskova'ya gelemeyen yazar-sanatçı Zülfü Livaneli, katılımcıları bir video mesajı ile selamladı ve bu tür etkinliklerin artarak devam etmesini diledi.
 
 
Akademisyenlerin ve öğrencilerin sunumlarını yaptıkları programın ardından, bu yıl "Nazım Hikmet Dostluk Ödülü" Rusya ve Türkiye arasındaki kültür ilişkilerine, bilim ve eğitim alanındaki iş birliğinin pekiştirilmesine katkılarından dolayı  Lomonosov Moskova Devlet Üniversitesi Asya ve Afrika Ülkeleri Enstitüsü adına  Enstitü Direktörü Igor Abylgaziev’e takdim edildi. 
 
 
Rusya'nın farklı şehirlerinden gelen Rus Türkoloji öğrencilerinin ilgi gösterdiği etkinlikte, öğrencilerin Nazım'ın mısralarıyla yarıştıkları bir de "şiiir okuma yarışması" düzenlendi. 
 
Rus öğrenciler hem Türkçe bilgileri ile, hem Nazım'ın şiirlerini başarıyla okuyarak alkış topladılar, salonda duygu dolu anlar yaşattılar.
 
 
Yarışmada Nazım'ın "Akrep Gibisin" şiirini okuyan İrina Revenko, jüri tarafından birinci seçildi.
 
 
Ödül kazanan öğrenciler ve okudukları şiirler şöyle:
 
1 – İRİNA REVENKO 
 
Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi 4. Sınıf Öğrencisi 
 
Akrep Gibisin Kardeşim 
 
2 – YANA DERGAÇEVA 
 
Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi 3. Sınıf Öğrencisi 
 
Senin adını… (Mektupları)
 
2 – DARYA PESTOVSKAYA
 
St. Petersburg Devlet Üniversitesi Doktora Öğrencisi 
 
Piri Reis’in Haritası
 
3 – ASYA SARGSYAN
 
Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi 3. Sınıf Öğrencisi 
 
Kadın 
 
3 – İLAYDA AŞIT
 
Kazan Federal Üniversitesi 1. Sınıf Öğrencisi 
 
Açların Gözbekleri
 
 
 
 
Bilimsel sunumlardan ödüle layık görülenler:
 
1 – ALEKSANDR LYULÇAK
 
Ekonomi Yüksek Okulu, 2. Sınıf Yüksek Lisans Öğrencisi 
 
Konu: Nâzım Hikmet'in yazdığı İvan İvanoviç oyunu üzerine çağdaşların yorumları
 
2 – NATALİYA KULİŞ
 
Güney Federal Üniversitesi araştırmacısı 
 
Konu: Nazım Hikmet ve Vladimir Mayakovskiy: sol yazarların çalışmalarında şair ve toplum
 
3 – KSENİA TRYAPİTSİNA 
 
Rusya Devlet Beşeri Bilimler Üniversitesi 4. Sınıf Öğrencisi 
 
Konu: Yaşayan siluet: Rus yazarların ve şairlerin anılarında Nazım Hikmet
 
 
Bugün de mezarı başında anılacak
 
3 Haziran 1963’te hayata gözlerini yuman şairimiz Nâzım Hikmet Ran, 58. ölüm yıldönümünde bugün Türkiye’nin Moskova Büyükelçiliği himayesinde, RTİB ve Moskova Yunus Emre Enstitüsü’nün organizasyonu ile düzenlenen anma töreni nde, saat 10’da Nâzım’ın Novodeviçi Mezarlığı’ndaki kabri başında anılacak.
 
Bugün saat 17.30’da Yunus Emre Türk Kültür Merkezi'nde ‘Nâzım Hikmet Dostluk Fotoğraf Yarışması’nın ödül töreni yapılacak ve sergisi açılacak.
 
Bu arada Moskova Nâzım Hikmet Kültür ve Sanat Vakfı tarafından planlanan, sanatçı Nükhet Duru’nun konuk olacağı konser ise, koronavirüs kısıtlamaları nedeniyle ertelendi.  
 
3.6.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi