Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Aşıdan korkuyor, virüsten korkmuyorlar

Rusya'nın önde gelen kamuoyu yoklama kuruluşlarından Levada'nın araştırması halkın yüzde 55'inin koronavirüse yakalanmaktan korkmadığını ortaya koydu. Buna karşın yüzde 42'lik bir kesim virüse yakalanmaktan hala endişe duyuyor. Levada analistleri, bu oranların şubat ayından bu yana istikrarlı bir seyir izlediğine dikkat çekiyor.

Öte yandan yüzde 60'lık hedefe karşın şu ana kadar ülkede yüzde 25'lik aşılama oranına ulaşıldıüı açıklandı.
 
Rusya halkının koronavirüse yakalanmaktan en fazla korktuğu iki ay yüzde 57'yle Nisan 2020 ve yüzde 64'le Ekim 2020. Yani birinci ve ikinci dalganın başladığı dönemler.
 
Levada'nın son anketine katılanlar arasında koronavirüse yakalandığını beyan edenlerin oranı yüzde 24.
 
Yüzde 17'lik bir kesim de test yaptırmamakla birlikte virüse yakalandığını düşünüyor.
 
Katılımcılar arasında aşı olanların oranı ise Rusya ortalamasına çok yakın: yüzde 11.

Bu arada Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, bir kez daha ülke vatandaşlarına Kovid-19'a karşı aşı olma çağrısında bulunarak, aşılamanın önemine vurgu yaptı.

Sputnik'in haberine göre Putin, hükümet üyeleriyle video konferans yoluyla gerçekleştirdiği toplantıda yeni tip koronavirüs (Kovid-19) salgınına karşı aşı olma çağrısını yineledi.
 
Putin, "Aşılama son derece önemli bir şey. Bunu defalarca dile getirdik. Hatta elimden geldiğince bu sürece destek olmaya çalışıyorum. Gerekli sonuçlara, hedeflere ve aşı miktarlarına ulaşmanız için size destek olmaya çalışıyorum" ifadelerini kullandı.
 
Rusya lideri, "Bildiğiniz gibi, ben kendim aşı oldum ve tüm vatandaşları bunu yapmaya davet ediyorum" diye konuştu.

"Yüzde 25'e ulaştık"

Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Oleg Gridnev, Rusya'da yeni tip koronavirüse (Kovid-19) karşı toplu aşılamada temponun artırılması gerektiğini belirterek, şu ana kadar toplu aşılama planının yüzde 25'inin yerine getirildiğini söyledi.
 
Gridnev, son zamanlarda ülke genelindeki aşılama oranında artış gözlendiğini, ancak hastalığın sıçrama yapmasını önlemek için eylül-ekim aylarına kadar nüfusun yüzde 60'ının aşılanması gerektiğini kaydetti.

St. Petersburg Uluslararası Ekonomi Forumu’nda konuşan Gridnev, “Aşılananların sayısı ile ilgili veriler sürekli değişiyor, şimdiki veriler oldukça etkileyici, aşılanacak olanların yüzde 25'ten fazlası aşılanmış durumda” dedi.
 
Gridnev,Rusya’da Kovid-19 aşılarının üretimi konusunda herhangi bir sıkıntı bulunmadığı ve aşılanmanın gönüllülük esasına göre yürütüldüğünü hatırlatarak, “Sağlık çalışanları ve diğer yetkililerin yanı sıra medya da mümkün olduğu kadar herkesi aşı olmaya teşvik etmek için çalışmalı” ifadelerini kullandı.
 
Rusya’da toplu aşılama 18 Ocak’ta başlamıştı. Rusya Başbakanı Mihail Mişustin 12 Mayıs’ta yaptığı açıklamada ülkede 24 milyonu aşkın kişinin koronavirüs aşısı olduğunu belirtmişti.  
 
3.6.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi