Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

Rusya'da tefeci faizi: Yıllık yüzde 350!

Rusya'da genelde ay sonunu getirmek için küçük meblağlarda alınan, en popüler borçlanma araçlarından biri olan mikro krediler mart ayında yeni bir rekora imza attı. Kredi geçmişi bürosu Ekvifaks'ın açıkladığı verilere göre, mart ayında toplam 31 milyar ruble (420 milyon dolar) tutarında 2,35 milyon yeni kredi dağıtıldı. Böylece mikro finans kuruluşları tarafından verilen kredi miktarı 178,7 milyar rubleye yükseldi.
 
Büro mart ayında dağıtılan kredi sayısının şubat ayına kıyasla yüzde 17,1, geçtiğimiz yılın mart ayına göreyse yüzde 30,6 arttığına dikkat çekiyor. Mikro kredi kullanan borçlu sayısı da 13,9 milyona yükseldi. Bir başka deyişle ülke nüfusunun onda birine yakını mikro kredi borçlusu konumunda.
 
Merkez Bankası verilerine göre, bir ay vadeli mikro kredi faizleri yüzde 349'a kadar çıkabiliyor. İki ay vadeli kredilerde ortalama faiz oranı ise yüzde 300.
 
Kullanılan kredilerin ortalama miktarı ise 13 bin 100 ruble, yani 1463 TL.
 
Ekvifaks yetkilileri mart ayı itibarıyla vadesi geçmiş mikro kredi sayısının da rekor kırdığını belirtiyor. Buna göre "kötü" tabir edilen kredi sayısı 5,4 milyon. Bu sayı dağıtılan tüm kredilerin yüzde 39'una karşılık geliyor.
 
10.5.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi