Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Biden: "Tarafsız bir yerde görüşelim"

Geçen ay Putin'in "canlı yayında görüşme" talebini kabul etmeyen Biden, Putin'i tarafsız bölgede görüşmeye davet etti. Rus lideri telefonla arayan Biden, Putin'e görüşmesinde, Rusya'nın Ukrayna sınırındaki askeri yığınağı konusunda endişesini dile getirdi ve Rusya'yı gerginliği azaltmaya çağırdı


ABD Başkanı Joe Biden, Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesinde, Rus liderin önümüzdeki aylarda iki devlet arasındaki ilişkilerdeki tüm konuları tartışmak üzere "üçüncü bir ülkede" bir araya gelmesini önerdi. 
 
Beyaz Saray'dan görüşme ile ilgili şu açıklama yapıldı:

"Başkan Joseph R. Biden, Jr. bugün Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin ile görüştü. Yeni START Antlaşması'nın uzatılmasına dayanarak, ABD ve Rusya'nın silahlanmanın kontrolü ve ortaya çıkan güvenlik konularında stratejik bir istikrar diyaloğu sürdürme niyeti de dahil olmak üzere, bir dizi bölgesel ve küresel meseleyi tartıştılar. Başkan Biden ayrıca, Rusya'nın siber eylemler ve seçimlere müdahalesi gibi eylemlerine yanıt olarak ABD'nin ulusal çıkarlarını savunmak için kararlı bir şekilde hareket edeceğini açıkça belirtti. Başkan Biden, ABD'nin Ukrayna'nın egemenliğine ve toprak bütünlüğüne sarsılmaz bağlılığını vurguladı. Başkan, işgal altındaki Kırım'da ve Ukrayna sınırlarında ani Rus askeri yığınağıyla ilgili endişelerimizi dile getirdi ve Rusya'yı gerilimi tırmandırmaya çağırdı."

Daha sonra Kremlin’nin yazılı açıklamasında, telefon görüşmesinin ABD’nin girişimi üzerine gerçekleştiği kaydedilirken, “Rusya-ABD ilişkilerinin mevcut durumu ve uluslararası gündemin bazı güncel sorunları derinlemesine tartışıldı. Joseph Biden, 22-23 Nisan tarihlerinde video konferans yoluyla düzenlenecek İklim Zirvesi’ne katılması için Rusya Devlet Başkanı’na daha önce iletilen daveti teyit etti” ifadesine yer verildi.
Her iki tarafın, küresel güvenliğin en önemli alanlarında diyaloğu sürdürmeye hazır olduklarını dile getirdiği aktarılırken bu diyalogun sadece Rusya ve ABD’nin değil, tüm uluslararası topluluğun çıkarına olduğu kaydedildi. Açıklamada, “Dahası, Joseph Biden ikili ilişkilerdeki durumu normalleştirmeye ve stratejik istikrar ve silahların kontrolü, İran’ın nükleer programı, Afganistan’daki durum ve küresel iklim değişikliği gibi acil konularda istikrarlı ve öngörülebilir bir işbirliği kurmaya duyduğu ilgiyi dile getirdi” dendi.

Bu bağlamda, ABD Başkanı’nın yakın gelecekte üst düzey bir kişisel görüşme olasılığını düşünmeyi önerdiği aktarıldı.

Görüşmede ayrıca Ukrayna’daki krize ilişkin görüş alış verişi yapıldı. Putin, Minsk Tedbirler Paketi’ne dayanan siyasi çözüme yönelik yaklaşımını anlattı.

13.4.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi