Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Hapishanede Kuran krizi: Navalnıy istedi

Kaldığı hapsihanede okumak istediği Kuran kendisine verilmediği için dava açan muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy'a, Çeçenistan lideri Ramzan Kadirov'dan sert tepki geldi.

Navalnıy'ı "siyasi hedeflerine ulaşmak ve mezhepsel çatışmaların tohumunu atmak için kutsal kitabı kullanma niyetiyle" suçlayan Kadirov, internetteki paylaşımında "Navalnıy'a Kur'an'ı anma ahlaki hakkını kim verdi? Bir tutukluya Kuran vermek ancak içtenlikle tövbe etmesi, hakikat yolunu tutması, İslam'ı kabul etmesi ve Yüce Allah'ın sözünü (ki bundan şüpheliyim) bütün kalbiyle duymak istiyorsa mümkündür. Aksi takdirde, Kuran kirli elleriyle ona dokunmasına izin verecek bir kitap değildir" diye Navalnıy'ı hedef aldı.

Kadirov, hapishane yönetiminden Navalnıy'a Kuran vermemesini istedi.

Dünkü haber:

Muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy, 2,5 yıllık hapis cezasını çektiği Moskova'nın kuzeyinde, Vladimir bölgesindeki "ıslah kolonisini" mahkemeye verdiğini duyurdu. Siyasetçinin İnstagram hesabından yapılan açıklamada, "Hapishanemi ilk kez Müslümanların kutsal kitabı yüzünden mahkemeye vereceğim kimin aklına gelirdi," sözlerine yer veriliyor.
 
Navalnıy, hapishanede kendini geliştirmek için bir liste oluşturduğunu, listesindeki maddelerden birinin de Kuran'ı İslam Peygamberi'ni daha yakından tanımak olduğunu söylüyor. Ancak siyasetçi, hapishane yönetiminin kitabı alı koyarak Kuran okumasına izin vermediğinden yakındı.
 
Açıklamasında kendini Hıristiyan olarak gördüğünü söyleyen Navalnıy, Kuran'ı öğrenmenin inancının bir gereğini olduğunu belirtiyor. 
 
44 yaşındaki Navalnıy, Kuran dahil olmak üzere dışarıdan sipariş ettiği bir dizi kitabın hapishane yönetimi tarafından hala incelendiğini ve kendine teslim edilmediğini söyledi.

Navalnıy daha önce de özel doktoruna muayene izni verilmediği için açlık grevine başladığını duyurmuştu.
 
14.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi