Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da salgında 'doğum patlaması'

Rusya Başbakan Yardımcısı Tatyana Golikova, geçen mart ayında ülkede doğumların önceki senenin aynı dönemine göre yüzde 15 arttığını açıkladı. Rus medyasında yer alan habere göre,  mart ayında Rusya’nın 75 bölgesinde doğumlarda artış olduğunu belirten Golikova, 38 idari birimde ise doğumların ülke ortalamasının üzerine çıktığını bildirdi. 

Doğumlardaki önemli artışta, salgının başlangıcındaki katı önlemler ve uzaktan çalışma uygulaması nedeniyle çoğu kişinin evde kalmasının da etkisi olduğu belirtiliyor.
 
Business FM’e değerlendirmede bulunan Psikoloji Teknolojileri Merkezi Müdürü Olga Dobrınina, “İnsanlar eve kapanınca bir yandan boşanmalar da arttı. Ama diğer yandan insanlar beraber vakit geçirecek zaman buldu. Kimileri eşine yeniden aşık oldu” dedi.
 
Her sene mart ayında doğumlarda artış olduğuna işaret eden Jineolog Arjana Bıçkova, hamile kadınların sayısının ise geçen senenin aynı dönemine göre daha az olduğu bilgisini vedi.
 
Demografi uzmanlarına göre, Rusya’da doğurgan kadınların sayısı yılda ortalama yüzde 3 azalıyor. 
 
Ülkede birinci çocuğun doğumunda sağlanan devlet desteğinin de doğumlardaki artışa yansıdığı tahmin ediliyor.
 
12.4.2021
 
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi