Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

SSCB coğrafyasına Çin damgası

Çin Halk Cumhuriyeti, eski Sovyet coğrafyasında Rusya'nın ardından en çok kredi dağıtan ülke konumuna geldi. Dünya Bankası verilerine göre, Çin'in eski Sovyet cumhuriyetlerine dağıttığı kredi miktarı toplamda 6,6 milyar dolarlık büyüklüğe ulaştı.
 
Çin'den en çok kredi alan ülke ise 3,5 milyar dolar ile Belarus. İkinci ve üçüncü sıralarda 1,8 milyar dolarla Kırgızistan ve 1,1 milyar dolarla Tacikistan bulunuyor.
 
Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesine konuşan uzmanlar, durumun Çin'in imparatorluk heveslerini yansıttığı ve Rusya'nın bölgedeki siyasetine zarar vereceği yönündeki yorumları abartılı bulduklarını belirtiyor. Bununla birlikte, aynı yorumculara göre Çin'in ekonomik olarak Rusya'nın oyun alanını daraltması son derece olası.
 
Dünya Bankası raporlarına göre, Rusya 9,2 milyar dolarlık toplamla, hala coğrafyadaki en büyük kreditör konumunda. Fakat bu kredilerin 8,1 milyar dolarlık bölümü tek başına Belarus'a ait.
 
Coğrafyaya en çok kredi veren üçüncü ülke ise 3,2 milyar dolarlık toplamla Japonya.
 
8.4.2021

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi