Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Putin'e güvenoyu: Farklı anketler, sonuçlar

Rusya'da Başkan Putin'e halkın güveni konusunda yapılan iki ayrı anketin sonuçları kamuoyuna açıklandı. Anketlerden biri bağımsız kamuoyu yoklama kuruluşlarından Levada Center, diğeri ise devlet kontrolündeki anket kuruluşu VTsIOM ile devlet haber ajansı Sputnik'in işbirliği ile yapıldı. 

Levada Center'ın mart ayı anketi, Devlet Başkanı Vladimir Putin'e duyulan güvenin son bir ayda bir puanlık düşüşle yüzde 31'e gerilediğini ortaya koydu. Diğer yandan ankette Putin'in icraatini onaylayanların oranı da yüzde 63 bulunurken, Putin'e en çok güven duyan kesim ise 55 yaş üstü, küçük şehirlerde yaşayan kadınlar olarak belirlendi.

LDPR lideri Vladimir Jirinovski ve Savunma Bakanı Sergey Şoygu gibi isimlerse kendilerine duyulan güveni 3'er puan arttırarak yüzde 11'e yükselttiler. Komünist partisinin lideri Genaddi Zyuganov yüzde 5'te, eski başbakan Dmitri Medvedev ise yüzde 2'de kaldı.

Şu anda hapiste olan muhalif siyasetçi Aleksey Navalnıy'e duyulan güven ise bir puanlık düşüşle yüzde 4'e indi.
  
Anketten çıkan ilginç bir sonuç da yaş gruplarına göre liderlerin popülerliğinin değişmesi oldu. Buna göre 55 yaş üstü grupta Putin'e duyulan güven yüzde 41'e çıkarken, 18-24 yaş grubunda Navalnıy yüzde 24, Medvedev ise yüzde 5 puan topladı.
 
Analistler söz konusu yaş grubunda Navalnıy'nın popülaritesinin 6 puan arttığına dikkat çekiyor.

VTsIOM-Sputnik anketi

Diğer yandan VTsIOM anketinde ise isim listesi halka sunularak güvendikleri siyasetçileri işaretlemeleri istendi. Başkan Putin'e yüzde 65,2 oranında güven desteği çıktı. Yüzde 30,3'lük kiltle ise Putin'e güvenmediğini söyledi. 

Aynı şekilde listeden, icraatlarına onay verilen isimlerin işaretlenmesi istendiğinde Putin'e yüzde 61,2 görev onayı çıktı. Yüzde 28,5 ise Putin'in icraatını onaylamıyor. 
 
  
3.4.2021

 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi