Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da korona döneminde banka kredilerinde tarihi rekor

Rusya’da da salgında ekonomik olarak zor duruma düşen birçok vatandaş kredi için bankaların yolunu tuttu. Bankaların sağladığı krediler Aralık 2020’de 516 milyar rubleyi (yaklaşık 6,85 milyar dolar) geçerek tarihi rekor kırdı. Reddedilen kredi başvurularının sayısı da üç yılın en yükek seviyesine çıktı. 

 
Kommersant’ın haberine göre, Rusya’da bankaların kredi hacminde geçen aralık ayında 2019’un aynı dönemine göre yüzde 4 artış kaydedildi.
 
Uzmanlar bunun büyük ölçüde yeni yıl öncesi geleneksel olarak tüketimde yaşanan artışa bağlıyor.
 
Rusya’da bu dönemde verilen kredilerin sayısı yıllık yüzde 9 düşüşle 1 milyon 460 bine gerilerken, ortalama kredi miktarı ise yüzde 12 artarak 355 bin rubleye (4 bin 700 dolar) yükseldi.
 
Ülkde salgın döneminde bankaların kabul ettiği kredi başvurularının oranı ise yüzde 33,9 ile üç yılın en düşük seviyesine geriledi. En fazla otomobil kredileri (yüzde 62) için yapılan başvurular redddildi.
 
Ülkede geçen sene iflas eden vatandaşların ve şahs şirketlerinin sayısının yüzde 72,6 artarak 119 bin 49’a yükseldiği açıklanmıştı. 
 
25.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi