Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rus uzman görüşleri: "Rusya'da durum nasıl bir seyir izleyebilir?"

Rusya'da geçen cumartesi günü yapılan protesto gösterilerinin yankıları sürüyor. Protestoların radikallaşmesi mümkün mü? Belarus senaryosu tekrarlanabilir mi? Bundan sonra hangi ihtimaller var? Business FM, konuyla ilgili ünlü uzmanların görüşlerine başvurdu: 

 
Konstantin Simonov (Ulusal Enerji Güvenliği Fonu Fonu Genel Müdürü)
 
“Her şeyden önce, mevcut iktidarın çok uzun vadeli bir planlama ufku yok ve bugün daha ziyade gündemdeki meselelerle, örneğin Duma seçimlerinde zafer sağlamakla ilgileniyor. Bu yüzden protestocularla ne yapacağını gerçekten düşünmüyor.
 
Navalnıy konusunda iktidar genel olarak medyada  kaybediyor. Çünkü gençlere etkisine dair hiçbir şey açıklamıyor. Navalnıy ile bir FSB subayı arasındaki gerçek ya da gerçek dışı bir konuşma hakkında ve (Putin’in sahip olduğu iddia edilen) sarayla ilgili de aynı durum geçerli. Başlıca argüman, buların yalan, sahte olduğu. Gerçekte ne olduğuna dair ise hiçbir şey açıklanmıyor."
 
Yevgeniy Minçenko (Minchenko Consulting şirketi)
 
"Muhalefet, yeni kanalları, sokak aktivistlerini harekete geçirmenin yeni yollarını, militan kanat dahil yeni ağlarını test etti. İktidar da, güvenlik güçlerinin sert müdahalesini test etti. Şimdi iki taraf da hataları üzerinde çalışacak. 
 
İki kampta da halk daha fazla siyasileşecek. Bu olaylardan sonra, muhalefetin ve müttefiklerinin uzun bir protesto maratonuna hazırlandığı anlaşıldı.   
 
Abbas Gallyamov (Politolog)
 
Muhalefetin önünde şimdi ciddi bir hedef var. Çıtayı yükseltti ve artık altı ay içinde bu çıtayı indirmemeyi amaçlayacaklardır. Çünkü eğer bu olursa, toplumda protestoların söndüğü hissi oluşabilir. Devlet de buna karşı önlemini alacak.
 
Önceki gün sokaklara çıkanların yarısına yakının ilk kez protestolara katıldığı görüldü. Bu çok önemli bir gösterge.
 
Pavel Salin (Finans Üniversitesi Siyasi Araştırmalar Merkezi Müdürü)
 
Olaylar bundan sonra üç farklı senaryoya göre gelişebilir.
 
Birinci ihtimal: İktidar protestoları bastırabilecek.
 
İkinci ihtimal: Önümüzdeki günlerde Belarus senaryosunda olduğu gibi kutuplaşmaya gidilecek.
 
Üçüncü ihtimal: Kutuplaşma olacak, ama daha sonra.
 
Grigoriy Dobromelov (Politolog)

Çok tehlikeli bir durum. Kar topu atmakla fayans ve molotof kokteyli fırlatmak arasındaki çizgi çok ince. Sorun, protestoların bu koşullar altında savaş testlerinden geçerek radikalleşmesi. Tüm mesele yarın ne olacağı. Ülkenin geri kalanı bu olaylara nasıl tepki verecek? Protestocular destek bulamaz, güvenlik güçleri makul güç kullanırsa protestoların radikalleşmesi ve kitlelleşmesi gerçekleşmez. 
 
Eğer, özellikle reşit olmayanlara karşı acımasız olunursa kitlesel protestoların yükselmesi mümkün. Bu da iktidar için çok büyük zorluklar yaratacaktır.
 
Konstantin Kalaçyov (Politik Uzman Grubu yöneticisi)

Önemi olan şu: İktidar savunmaya geçti. Muhalefet devam etme niyetini açıkça gösteriyor. Şu soru ortaya çıkıyor. (Muhalefet) bugünkü seviyeyi koruyup, eylüldeki seçimlerde daha da yükseltebilecek mi? Ağustos ayında gerçek proteso yürüyüşlerinin bizi bekleyeceğini düşünüyorum. 
 
Bugün 20-30 yaş grubundakiler sokağa çıkıyor. Açıkça ortada ki, halkın ruh hali değişiyor. Kuşaklar değiştikçe Rusya değişecek. 
 
Bugün iki ihtimal olduğu söylenebilir: 
 
Birincisi: Rusya iktidarı olgunluğunu kaybetmedi ve esnek tepki verme gayretinde.
 
İkincisi: İktidar halkın ruh halindeki değişimi hafife alıyor.

Andrey Baranov (KP analisti)

"Moskova'daki ABD Büyükelçiliğinin bazı üst düzey yetkilileri, Rusya'nın çeşitli şehirlerinde ayrıntılı "protesto gösterileri rotaları" yayınladı ve tahrik etti. Amerikalılar açık bir şekilde, polisin Navalnıy'ın destekçilerini sert şekilde dağıtacağını, genç "savaşçılara" karşı  tazyikli su, plastik mermi ve hatta göz yaşartıcı gaz kullanacağını düşünğyordu. Ama bunlar olmadı. Evet, çok dikkatle bazıları gözaltına alındı, ancak çoğu protokol bile hazırlanmadan hızla serbest bırakıldı. Aslında yasayı ihlal ettikleri için resmi olarak onları cezalandırmak için neden vardı. Ama devlet müsamaha gösterdi. Ama ABD Dışişleri Bakanlığı çuvalladı, bunun için başka bir kelime yok. Orada, görünüşe göre, önceden "Rus rejiminin zulmünü" kınayan bir metin hazırladılar ve bunu resmi web sitelerinde yayınlamak için acele ettiler."
 
 
25.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi