Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da konut fiyatları psikolojik sınırda, Moskova 3 bin dolar geçti

Geride bıraktığımız 2020 yılında, Rusya genelinde ortalama konut metrekare fiyatı 58 bin rubleye yükseldi (782 dolar). Emlak ajansı Avito'nun verilerini haberleştiren Lenta portalı, 2019'a kıyasla bu ortalamanın 4 bin ruble artarak 60 bin rublelik psikolojik sınıra dayandığını yazıyor.
 
Konutlar "ikinci el" ve "yeni" kategorilerinde ayrı ayrı incelendiğinde ise oranlar farklılaşıyor. İkinci el konut fiyatları yüzde 8 artarken, yeni konutlarda artış yüzde 19.
 
Avito analistleri, ülkede konuta ilginin sürmekle birlikte talebin eskisi kadar hızlı artmadığı düşüncesinde. Buna göre, fiyatlardaki yükselişin talepteki yükselişi telafi etmesiyle birlikte piyasa bir denge durumuna doğru ilerlemekte.
 
Ajans, ülkede ikinci el konut fiyatlarının en çok  arttığı bölgeleri de sıraladı. Buna göre, Novosibirsk'te fiyatlar yüzde 81 artarken, bu oran Krasnodar'da yüzde 70 ve Çelyabinsk'te yüzde 69 oldu.
 
Öte yandan, ikinci el konutların en pahalı olduğu şehir hala Moskova. Başkentte bu konutların ortalama metrekare fiyatı 231 bin ruble (3 bin 116 dolar).
 
23.1.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi