Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da iflaslar azaldı, ama yeni kurulan şirket sayısından fazla

Salgın nedeniyle ekonomisi zor bir dönemden geçen Rusya’da yeni kurulan şirket sayısında sert düşüş oldu. İflas eden şirket sayısı ise bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 20 azalmasına rağmen, yeni şirket sayısının üzerine çıktı.

 
Makroekonomik Analiz ve Kısa Vadeli Tahminleme Merkezi (TsMAKP) verilerine göre, Rusya’da 2020’de iflas eden şirket sayısında yüzde 19,8 düşüş oldu. Bunun büyük ölçüde, salgın önlemleri kapsamında nisan-ocak döneminde iflaslara yönelik uygulanan moratoryumdan kaynaklandığı belirtiliyor.
 
Kuruluş, geçen sene iflas etme noktasına gelen yaklaşık 2 bin şirketin, morotaryum nedeniyle bu istatistiğin dışında kaldığını tahmin ediyor.
 
Federal Vergi Dairesi Başkanı Daniil Yegorov, morotaryumdan 200 binden fazla şirketin yararlandığını açıklamıştı. 
 
TsMAKP verilerine göre, Rusya’da kayıtlı şirket sayısı ise geçen sene 2019’a göre yüzde 8,2 düşüşle 3 milyon 437 bine geriledi.
 
Böylece geçen sene ülkede yeni açılan şirket başına 2,3 şirket kapandı. Yeni kurulan şirket sayısı bir yılda yüzde 24,3 düşerken, uzmanlar bu oranının ekonomi için kaygı verici olduğuna dikkat çekiyor.
 
22.1.2021
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi