Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Moskova metrosu 'yüz tanıma ile ödeme' sistemine geçiyor

Moskova’da metro yolcularının yüz tanıma (face ID) teknolojisi ile ödeme yapmalarını sağlayan sisteme önümüzdeki sene geçileceği açıklandı. Belediye Başkan Yardımcısı Maksim Liksutov, metroda tüm turnikelere yüz tanıma sistemine sahip kameralerın yerleştirileceğini söyledi.

Kişisel bilgileri banka kartları ile sekronize olan yolcuların geçişi sırasında turnikelerin otomatikman açılacağını belirten yetkili, sistemin maske takan kişilerin yüzlerini de tanıyabileceğini ekledi.
 
Liksutov, kişisel bilgilerin bankalarda muhafaza edileceğini, metronun sadece sistemin altyapısını sağlayaсağını belirtti. 
 
Ulaşım ve Ulaşım Politikası Enstitüsü öğretim görelisi Konstantin Trofimenko, Business FM ile söyleşisinde dünyada birçok ülkenin toplu taşımada face ID uygulamasını test ettiğine dikkat çekti. 
 
Sistemin işleyişi ve kişisel bilgilerin korunmasıyla ilgili soru işaretleri olduğunu belirten akademisyen “Eğer sistem başkasının yerine farklı bir kişiyi tanırsa ve para öbür yolcudan kesilirse hukuksal açıdan belirsizlik oluşur” dedi. 
 
5.12.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi