Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Anatoli Çubays vakası: Gitti, geldi

Başkan Putin, Rosnano'nun başkanı olan Anatoli Çubays'ın görevden aldıktan sonra, sürpriz bir karar yeni bir göreve atadı: Çubays, "Uluslararası Kuruluşlarla İlişkilerden Sorumlu Devlet Başkanı Özel Temsilcisi" olarak görevlendirildi.

Kremlin resmi web sitesinde yer alan kısa açıklama şöyle:

"Vladimir Putin, "Sürdürülebilir kalkınma hedeflerine ulaşmak için Uluslararası Kuruluşlarla İlişkilerden Sorumlu Rusya Federasyonu Başkanı Özel Temsilcisi Hakkında bir kararname imzaladı. Anatoly Çubays, Uluslararası Kuruluşlarla İlişkilerden Sorumlu Devlet Başkanı Özel Temsilcisi olarak atandı"

Kremlin sözcüsü Peskov bunun bir "devlet memurluğu görevi" olmadığını, Çubays'ın Kremlin administrasyonunda da görev almayacağını söyledi.

Böylece Rus halkının "nefret öznesi" olarak ünlenen Çubays'ın hesabının kesildiği ve emekli edildiği yolunda hem bizim, hem de Rus medyasının dünden beri verdiği haber ve analizler bir yönüyle boş çıktı! Putin Çubays'ı Rusya'nın innovasyon projesinin başından aldı ve şimdi de sosyal medyada çıkan ironik yorumlara atfen, "dünyanın başına" saldı. 

Önceki haberimiz:


Anatoli Çubays... SSCB sonrası Rusya'nın, özellikle Yeltsin yıllarının en çok konuşulan, tartışılan, değişen iktidarlarda bir şekilde ayakta kalan "simge" isimlerinden biri. 90'ların başındaki hızlı özelleştirme programını tavizsiz uygulayan, pek çok oligarkı var eden, anketlere göre "kamu malını zenginlere haraç mezat sattığı için" Rusya halkının gözünde hala "en nefret edilen kişi" seçilen isim.
 
Yeltsin hükümetlerinde başbakan yardımcılığına kadar yükselen, diğer yandan SSCB'nin son yıllarında Anatoli Sobçak'ın belediye başkanlığı döneminde omuz omuza çalıştığı Putin'i Yeltsin'e önererek Moskova yolunu açtığı söylenen de yine Çubays...
 
Putin iktidara geldikten sonra her şeye rağmen bir kenara atılmayan, Rus devleti tarafından kurulan ve trilyonlarca ruble bütçe veriken inovasyon geliştirme merkezi Rusnano'nun başkanı olan Anatoli Çubays'ın işine bu hafta Devlet Başkanı Vladimir Putin tarafından son verildi. Yapılan devasa yatırımlara rağmen, 12 yıldır aktif olan şirket geçen sene de 220 milyon dolar zarar etmişti.  
 
Böylece Yeltsin döneminin son temsilcilerinden biri daha iktidar çevresinden uzaklaştırıldı.
 
 
12 yıl bu koltukta kalan Çubays'ın yerine askeri teknolojiler konusunda uzman bir isim olan Sergey Kulikov getirildi.
 
Basın mensuplarının sorusu üzerine konuyu değerlendiren Putin'in sözcüsü Dmitri Peskov, "doğal rotasyon süreci" sonucu Çubays'la vedakaşıldığını söyledi. Peskov ayrıca Çubays'ın bundan sonra hangi görevde yer alacağını bilmediğini dile getirdi.
 
Medyanın vurguladığı bir başka nokta, Putin'in yıllarca beraber çalıştığı, özel hukuku olan Çubays ile "veda randevusunda" biraraya gelmemesi,  birlikte fotoğraf vermemesi. Bazı yorumlarda bu veda şeklinin 65 yaşındaki Çubays için "onur kırıcı" olduğu savunuluyor.  
 
 
Rosnano 2019'da 16,5 milyar ruble net zarar açıklamıştı (220 milyon dolar). Ancak bazı analistler, Çubays'ın üstünün çizilmesine asıl sebep olarak siyasi iklimin sertleşmesine işaret ediyor.
 
Bu görüşte olanlara göre, geçtiğimiz yıl "liberalizmin ömrünü tamamladığını" söyleyen Vladimir Putin, bu akımın ülke içindeki en önemli temsilcilerinden olan Çubays'a yol vererek Rusya'nın ekonomide ve siyasette liberalizmden daha da uzaklaşacağının sinyallerini vermiş oldu.
 

4.12.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi