Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da noter çilesi sona eriyor

Komsomolskaya Pravda gazetesi, yılın son ayında yürürlüğe girecek yasaları derledi. Rusya vatandaşlarının yanı sıra yabancıları da yakından ilgilendiren değişikliklerden önce çıkan bazıları şöyle:
 
Noter:
 
29 Aralıktan itibaren dijital noter devri başlıyor. Pek çok noterlik hizmetini evden çıkmadan almak mümkün hale gelecek. Buna çeviri belgelerin onaylanması da dahil.
 
Emlak ve araç vergisi:
 
Taşınmaz ve otomobil vergilerinin ödenmesi için son gün 1 Aralık. 2 Aralıktan sonra yapılacak ödemelere ceza da eklenecek. Vergi bildirimleri elektronik ortamda gosusluga (e-devlet) hesaplarına gönderilecek. 
 
Ehliyet:
 
1 Aralıktan sonra düzenlenecek ehliyetlerin görünümü değişiyor. Yeni ehliyetlerde İngilizce ve Fransızca çeviri de yer alacak.
 
JKH:
 
JKH tabir edilen konut hizmetleri ödemelerini geciktiren vatandaşların elektrik, su ve doğal gazlarının kesilmesi uygulaması koronavirüs salgını nedeniyle askıya alınmıştı. 31 Aralıktan sonra bu uygulama yeniden başlayacak.
 
Teşvikler ve yardımlar:
 
1 Aralıktan itibaren Gosusluga hesabı bulunan bütün vatandaşlar, yararlanmaya hak kazandıkları devlet teşvik ve yardımlarını portal üzerinden görüntüleyebilecek. 20 Aralıktan itibaren sistemin bir benzeri küçük ve orta ölçekli işletmeler için de devreye sokulacak.
 
Sevk raporu:
 
İş yerlerinde düzenlenen bolniçniy tabir edilen sevk raporlarının hazırlanışında bazı değişiklikler söz konusu. 14 Aralıktan itibaren birden fazla iş yerinde çalışanlar daha önce her işyeri için ayrı ayrı bolniçnıy düzenlemek zorunda kalırken, şimdi elektronik ortamda tek bir rapor alıp raporun numarasını işyerlerine bildirebilecek. 
 
Karantinada bulunanlar için bolniçnıy elektronik ortamda düzenlenecek. 7 yaşından küçük çocuğu olanlar, anaokulunun karantinaya alınması durumunda aynı uygulamadan yararlanabilecek.
 
2.12.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi