Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

İlk resmi teyit: 'Rusya'da Kovid-19'dan iyileşip tekrar hastalananlar var"

Rusya'da Kovid-19 vakaları ile ilgili tartışma yaratan yeni veri:  Sağlık Bakanı Mikhail Muraşko, tekrarlayan koronavirüs vakaları olup olmadığına ilişkin bir soruyu yanıtlarken, "Evet var" dedi.

Bu, sağlık çevrelerinde yankı yaratan yeni bir durum yarattı. Çünkü üç gün önce hastalanıp iyileşenlerin yeniden virüs kapıp kapmadıkları ile ilgili sorulara Halk Sağlığı Dairesi Rospotrebnadzor Başkanı Anna Popova, "Bu konuda güvenilir bir bilgi, teyit henüz yok" demişti.

Popova, dünyada tekrarlayan koronavirüs enfeksiyonu vakalarının sayısının sadece 24 olduğunu söylemişti. Popova'ya göre göre, dünyadaki toplam hasta sayısı ile karşılaştırıldığında bu "son derece düşük" bir sayı.

 
Muraşko ise  "Rusya'da tekrarlayan Kovid-19 enfeksiyonu vakaları olduğunu" duyurdu
 
Daha önce, Ekim ayının sonunda Leningrad Bölgesi Rospotrebnadzor departmanı başkanı Olga Istorik de, tekrarlanan koronavirüs vakalarından bahsetmiş ve "Pek çok vaka var, virüsün göçü büyük ve şimdi bunlar münferit vakalar değil. İlk dalgada hasta olanlar tekrar hastalanıyor ”demişti.

Virologlara göre, bağışıklığı zayıflamış kişiler tekrar koronavirüs ile enfekte olabilir.  Ayrıca, virüsün mutasyonlarının, tekrarlayan Kovid-19 vakalarına neden olabileceği savunuluyor.

Gamaleya Epidemiyoloji ve Mikrobiyoloji Araştırma Merkezi'nden profesör virolog Anatoli Altstein, koronavirüs olan hastaların enfeksiyonu ilk seferden daha zor da olsa yeniden aktarabildiğini kaydetti. 

Öte yandan  Rusya’nın ilk tescil edilen koronavirüs aşısı SputnikV’nin üretim teknolojisinin aktarımı konusunda Hindistan ve Kore ile anlaşmaya vardıklarını bildiren Sağlık Bakanı Mihail Muraşko, Çin ve Belarus ile görüşmelerin devam ettiğini belirtti.

Muraşko, Sputnik’e açıklamasında, “Hindistan ve Kore ile anlaşmalar imzalandı. Çin ve Belarus ile görüşmeler devam ediyor. Belaruslu heyet bugün Moskova’da çalışıyor. Bugün ayrıca Fransa’dan bir heyet çalışıyor, teknolojiyi inceliyorlar” ifadesini kullandı.
 
Belarus’ta, Sputnik V aşısının klinik araştırmalarının tamamlandığını, tescil prosedürünün başlatıldığını anlatan Muraşko, Fransa temsilcilerinin “sadece değerlendirme, inceleme” amacıyla henüz uzmanlar seviyesinde geldiğini söyledi.
 
Muraşko ayrıca Rusya Doğrudan Yatırım Fonu aracılığıyla koronavirüs aşı üretme teknolojisini Macaristan’a da aktarmaya hazır olduklarını dile getirdi.
 
Koronavirüs aşısı alanında rekabetin çok yüksek olduğunu, ama diğer ülkelere yardım konusunda Rusya’nın yaptığı gibi vatandaşların çıkarları göz önünde bulundurularak hareket edilmesi gerektiğini belirten Muraşko, sözlerini şöyle sürdürdü: “Bu ürünlerin bugün yapılmaya çalışıldığı gibi sadece iş modeli olarak değerlendirilmemesi, vatandaşların çıkarlarını düşünerek öncelikle pandemiye karşı mücadeleye odaklanmak gerektiğini düşünüyorum”.

27.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi