Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da internette kiralık ev ararken 'çakma' emlak sitelerine dikkat

Rusya'da dolandırıcılar insanlardan para koparmak için sahte emlak portalı kuruyor. Ülkeden yaygın ve etkili olan TsİAN benzeri popüler portalların tıpatıp benzerlerini tasarlayan dolandırıcılar, sahte kira ilanları aracılığıyla ağlarına düşen kişileri kapora ödemeye ikna ediyor.

Kommersant gazetesine konuşan güvenlik uzmanları, ünlü servislerin taklidi niteliğindeki dolandırıcılık sitelerinin sayısının son 6 ayda iki katına çıktığını belirtiyor. Bu siteler genellikle taklit ettikleri sitelerin isimlerinden parçalara domain adlarında yer veriyor.

Dolandırıcıların kurbanları tasarladıkları sahte sitelere yönlendirmek içn Avito ve Yula gibi sitelerin "ilan tahtası" uygulamalarını kullandığı da öğrenildi.

Kommersant'a konuşan TsİAN yetkilileri, müşterilerini dolandırıcılardan korumak için özel bir ekip kurduklarını ve bir siber güvenlik şirketiyle anlaştıklarını söyledi.

Habere göre, yılın üçüncü çeyreğinde Rusya genelinde uzun süreli kiralama talebi yüzde 75 artış gösterdi. Dolandırıcıların da bu durumu fırsata çevirmek istediği düşünülüyor.

Kommersant ayrıca popüler kurye servislerini taklit eden çok sayıda dolandırıcılık sitesinin de türediğine dikkat çekti.

28.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi