Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya Merkez Bankası bankaların müşteri denetimlerine katılmak istiyor

Rusya Merkez Bankası yetkilerini daha da arttırmak niyetinde. Düzenleyici kuruluşun son olarak bankaların gerçekleştirdiği şüpheli işlem denetimlerine erişim ve katılım yetkisi talep ettiği öğrenildi. 
 
Buna göre, "know your client" (müşterini tanı) olarak bilinen bankalar arası platformun işleyişini düzenleyen yasalarda değişikliğe gidilmesi söz konusu. Değişiklikle birlikte, bankalar şüpheli işlemler hakkında Merkez Bankası'nı ve Rosfinmonitoring'i bilgilendirmeye devam edecek.
 
Merkez Bankası ise gelen bilgiler ışığında şüpheli işlemleri risk seviyesine bağlı olarak üç farklı grupta (kırmızı, sarı, yeşil) toplayacak. Kırmızı gruba düşen müşteriler bankacılık hizmeti alamayacak.
 
Merkez Bankası'na göre, şu anda yapılan işlemlerin yüzde 99'luk kısmı yeşil bölgede. Sarı ve kırmızı bölgelerde yer alan işlem oranları ise sırasıyla yüzde 0,3 ve 0,7. Merkez Bankası ile bankaların değerlendirmesinin şu anda yüzde 95 oranında uyuştuğu öğrenildi.
 
28.11.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi