Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'nın 'yatırım yapan yabancıya oturma izni' projesi tartışma yarattı

Rusya’da yabancılara yatırım karşılığında oturma izni verilmesi teklifi destek kadar eleştirilere de yol açtı. Bazı uzmanlar, ülke ekonomisine 10 ila 50 milyon ruble arasında yatırım yapan yabancılara süresiz oturma izni verilmesinin, ülkenin yatırım cazibesini artırmak için etkili bir adım olmadığı görüşünü dile getirdi. 

Rusya Ekonomi Okulu Rektörü Ruben Yenikolopov, “Rusya’da oturum izni almak için hangi ülkelerin vatandaşlarının sıraya gireceği merak konusu. Çünkü, Rusya’da oturma izninin hangi avantajları sağladığı belli değil” yorumunu yaptı.
 
Ülkede vergi uygulamalarının istikrarlı olmadığını belirten uzman, “Kısa süre önce gelir vergisi şartları değişti. Tam da şimdi yabancı yatırımcıları ülkeye davet ediyoruz. Bence bu popülist bir fikir, başarılı olacağı konusunda şüpheliyim. ‘Altın vize’, sadece daha yoksul eski Sovyet ülkelerinin vatandaşlarından rağbet görebilir” değelendirmesini yaptı.

St.Petersburg’daki Avrupa Üniversitesi Ekonomi Fakültesi Dekanı Yuliya Vımyatnina da “yatırım karşılığı oturma izni”nin yabancılar arasında beklenen etkiyi yaratmayacağını öngördü. 
 
Rusya’da özel mülkiyetin yeteri kadar korunmadığını belirten akademisyen, “Bu yeni önlemler kimin için? Belki bir sebepten dolayı vergi yükünü azaltmak adına ülkeye gelir aktarmak isteyenler için. Ancak bu kişilerin sayısının fazla olma ihtimali düşük” dedi. 
 
Vımyatnina, Batı’nın yaptırımlarının da caydırıcı bir etken olduğuna işaret ederek, “Rusya yatırım yapmak için en iyi yer değil. Oldukça yüksek risk karşılığında sunulan bu teklife kimin ihtiyaç duyduğu belli değil. Yatırım cazibesi bu tür adımlarla artırılamaz” diye konuştu. 
 
Diğer yandan, pandemi döneminde Rusya vatandaşlarının diğer ülkelerdeki benzer oturma izni programlarına olan talebinin yükseldiğine dikkat çekiliyor. 
 
Knight Frank şirketinin verilerine göre, son dönemde yatırım amacıyla Portekiz’den gayrimenkul satın alan Rusya vatandaşlarının sayısında büyük artış yaşandı. 
 
Schengen Bölgesi’nde oturum imkanı tanıyan Bulgaristan pasaportu almak için bu ülkede yatırım da Ruslar arasında daha popüler hale geldi.
 
21.11.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi