Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Vergi tatilinden kimler yararlanacak?

Rus hükümetinin pandemiden etkilenen sektörlerde faaliyet gösteren küçük ve orta ölçekli işletmeler için vergi tatilini 6 aylığına, 1 Nisan 2021 tarihine kadar uzatılmayı önerdiği, ancak Başkan Putin'in şimdilik üç aya onay verdiği bildirildi. Şimdi uzatmanın kapsamı tartışıyor.  
 
Uygulama ilkbahar aylarında başladığında 12 sektörü kapsıyordu. Ancak hükümet bu kez vergi tatilini sınırlı tutmak amacında. Gazete, uygulamadan faydanalacak sektörleri 1) yeme-içme, 2) eğlence ve kültür, 3) fitness ve spor, 4) konferans ve sergi organizasyonu ve 5) güzellik salonu, kuru temizleme ve benzeri türde hane halkına yönelik hizmetler şeklinde sıralıyor.
 
Ancak uzmanlar, vergi tatilinin beklenen sonucu verebilmesi için biçimsel değil, reel kriterlere göre uygulanması gerektiği görüşünde.
 
Vergi tatili habere yansıyan sektörlerle sınırlı kalırsa, turizm, otelcilik, ulaşım, diş klinikleri, perakende ve eğitim alanlarında faaliyet gösteren şirketler uygulamadan yararlanamayacak.
 
İlk kez 2020 ilkbaharında başlatılan uygulamadan bugüne dek 117 binin üzerinde küçük ve orta ölçekli işletme yararlanmıştı.
 
Güncel bir araştırma, Rusya'daki şirketlerin yüzde 19'unun vergisini ödeyecek durumda olmadığını ortaya koymuştu. Stratejik Araştırmalar Merkezi'nin araştırmasını haber yapan Vedomosti gazetesi, koronavirüs salgınında ikinci dalganın yanı sıra kredi ve vergi tatilinin sona ermesinin şirketleri zor durumda bıraktığını yazmış ve yeni bir iflas dalgasının kapıda olduğuna dair uyarıda bulunmuştu.
 
30.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi