Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Merkez Bankası'ndan dolar satışı: Aeroflot krizi rubleye yarayacak

Rusya Merkez Bankası, dövizde hızlı yüjselişe karşı rubleyi korumak için yeniden yüklü miktarda döviz satmaya başladı. RBC'nın haberine göre, kurumun günlük döviz satış hacmi 26 Ekim tarihinden itibaren 1,1 milyar rublelik artışla 4 milyar rubleye (52 milyon dolar) kadar yükselmiş durumda.
 
Habere göre, kurumun politika değişikliği, resmen böyle bir hedef konulmasa da dolara karşı sürekli değer kaybeden "rublenin kurtulması" sonucu da beraberinde getirecek.
 
Uzmanlar politika değişikliğine sebep olarak, son günlerde yüzde 25'ten fazla değer kaybeden Aeroflot hisselerinden devletin yüklü miktarda satın alınması kararına ve bunun için döviz satıp gerekli ruble miktarını temin etme çabasına işaret ediyor.
 
Rusya Maliye Bakanlığı, Aeroflot hisseleri için toplamda 50 milyar ruble ödeyecek (652 milyon dolar). Merkez Bankası, döviz piyasasında "bakanlığın aracısı" rolünü üstleniyor.
 
Ekonomistler piyasaya döviz satılarak, rublenin dolar ve euroya karşı aşır değer kaybının önleme hedefi güdüldüğünü vurguluyor. 
 
 
27.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi