Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Ne Var Ne Yok?

Yüzde 92: Rusya hâlâ 'stratejik pazar'

Uluslararası danışmanlık şirketi Ernst & Young, Rusya'da iş yapan yabancı şirketlere karşılaştıkları problemleri sordu. Ankete katılan 62 şirketin temsilcileri, diğer sorunların yanı sıra "yasaların çok sık değişmesinden" şikayet etti. Tüm bu problemlere rağmen katılımcı firmaların yüze 92'sinin Rusya'yı stratejik bir pazar olarak gördüklerini beyan etmeleri oldu. Firmaların yüzde 53'ü ise bu pazarda genişlemeyi sürdürmek niyetinde.
 
Katılımcıların yüzde 50'si "düzenlemelerin sürekli değişmesinin iş ortamını olumsuz etkilediğini" dile getirirken, yüzde 39'u da "aşılması güç idari engellere" işaret ediyor.
 
Aynı soruya birden fazla cevabın verilebildiği ankette, yüzde 34'lük bir kesim de "yasaların sahadaki duruma uymadığı" düşüncesinde. 
 
Öne çıkan diğer problemler arasında "bürokratların kuralları işlerine geldiği gibi uygulaması" ve "kurallar değiştiğinde adaptasyon için çok az süre tanınması ya da hiç tanınmaması" da var.
 
Araştırmada katılımcılardan kuralların iyi ve kötü uygulanışına örnekler verilmesi de istendi. Kötü örnekler arasında "tüketim mallarına kare kod koyma zorunluluğu", "ilaç sektöründe fikri mülkiyet haklarının korunması konusunda yavaşlık" ve "finansal kuralların sık sık değişmesi" gösterildi.
 
Pozitif örnekler arasında ise "iş kanununun gelişimi", "serbest meslek sahipleri için özel vergi rejimine geçilmesi" ve "regülasyon giyotini" tabir edilen çalışma kapsamında bürokrasinin azaltılması anılıyor.
 
Araştırmadan çıkan en dikkat çekici sonuç ise tüm bu problemlere rağmen katılımcı firmaların yüze 92'sinin Rusya'yı stratejik bir pazar olarak gördüklerini beyan etmeleri oldu. Firmaların yüzde 53'ü ise bu pazarda genişlemeyi sürdürmek niyetinde.
 
20.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi