Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Avrupa'da sağlıklı yaşam süresinin en kısa olduğu ülke Rusya: 63,7 yıl

Rusya’nın ortalama sağlıklı yaşam yılı sıralamasında Avrupa’da son sırada olduğu belirlendi. Erken ölüm veya engellilik nedeniyle kaybedilen potansiyel ömür yıllarının dışında kalan yaşam süresinin Rusya’da ortalama 63,7 yıl olduğu hesaplandı.

The Lancet dergisinin araştırmasına göre, ilk sıradaki İzlanda’da bu süre 71,9 sene. 
 
Rusya’da sağlıklı yaşam süresinin düşük olmasındaki en önemli etkenler olarak alkol, sigara kullanımı, sağlıksız beslenme ve spor alışkanlığının olmaması gösterildi.
 
Araştırma sonuçlarını yorumlayan Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Oleg Salagay, bu verilerin Rusya’da sigara tüketimini azaltmaya yönelik atılan adımların gerekliliğini ortaya koyduğunu belirtti.
 
The Lancet dergisi, dünyada erkekler ile kadınlar arasında ortalama yaşam süresi farkının en yüksek Rusya’da olduğunu saptamıştı.Ülkede 2016 itibarıyla bu süre erkeklerde 65,4, kadınlarda 76,2 sene. 
 
Rusya’da 2016 yılında 15-49 yaş grubundaki erkeklerin ölüm nedenlerinin yüzde 59,2’sinin alkol ve uyuşturucu kullanımı kaynaklı olduğu belirlendi. Aynı yaş grubundaki kadınlar arasında bu oran yüzde 46,8.
 
Geçen hafta bir başka araştırma şu haberlere gündeme gelmişti:
 
Rusya’da halkın mutlu ve sağlıklı geçirdiği ortalama yaşam süresi hesaplandı. Araştırmada, hayatından memnun olan kişilerin oranı ve ağır hastalıklar dışında geçen yaşam süresi göz önünde bulunduruldu.
 
Bakanlar Kurulu bünyesindeki Finans Üniversitesi ve Devlet İstatistik Servisi’nin (Rosstat) araştırmasına göre, Rusya’da halkın sağlıklı ve mutlu geçirdiği ortalama yaşam süresi 46,5 sene.
 
Bu sürenin en fazla olduğu yerler İnguşetiya (54,9 yıl), Çeçenistan (54), Dağıstan (53,8), Tataristan ve Moskova (50,7).
 
Listenin sonunda ise Çukotya (37,5), Yahudi Özerk Bölgesi (40,5), Orlov (42,3), Bryansk (42,7) ve Magadan (43) var.
 
Vedomosti gazetesinin aktardığı verilere göre, Rusya’da doğumdan itibaren beklenen ortalama yaşam süresi 73,3 yıl. Bu sürenin ortalama 13 yılı ağır hastalıklar, 13,8 yılı “bıkkınlık ve umutsuzluk” içinde geçiyor.
 
 
19.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi