Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya’da 'sağlıklı ve mutlu yaşam' süresi

Rusya’da halkın mutlu ve sağlıklı geçirdiği ortalama yaşam süresi hesaplandı. Araştırmada, hayatından memnun olan kişilerin oranı ve ağır hastalıklar dışında geçen yaşam süresi göz önünde bulunduruldu.

 
Bakanlar Kurulu bünyesindeki Finans Üniversitesi ve Devlet İstatistik Servisi’nin (Rosstat) araştırmasına göre, Rusya’da halkın sağlıklı ve mutlu geçirdiği ortalama yaşam süresi 46,5 sene.
 
Bu sürenin en fazla olduğu yerler İnguşetiya (54,9 yıl), Çeçenistan (54), Dağıstan (53,8), Tataristan ve Moskova (50,7).
 
Listenin sonunda ise Çukotya (37,5), Yahudi Özerk Bölgesi (40,5), Orlov (42,3), Bryansk (42,7) ve Magadan (43) var.
 
Vedomosti gazetesinin aktardığı verilere göre, Rusya’da doğumdan itibaren beklenen ortalama yaşam süresi 73,3 yıl. Bu sürenin ortalama 13 yılı ağır hastalıklar, 13,8 yılı “bıkkınlık ve umutsuzluk” içinde geçiyor.
 
Ortalama mutlu ve sağlıklı yaşam süresi İsviçre’de 66,2, İsveç’te 65,7, ABD’de 58,2 yıl.
 
Rusya Devlet İstatistik Servisi Rosstat'ın 2016 yılı verilerine göre ortalama ömür erkeklerde bu süre 67, kadınlarda 77 seneydi.
 
Rusya Federasyonu'nda ortalama yaşam süresinin en fazla olduğu yerlerin başında ise Kuzey Kafkasya cumhuriyetlerinden İnguşetiya (erkeklerde 76, kadınlarda 81,5 yıl) geliyor. Onu Moskova (72,5/80 yıl) ve Dağıstan (72,5/79 yıl) takip ediyor.
 
Fotoğraf: Aleksandr Petrosyan
 
14.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Sorumuz Rusya'da yaşayanlara: Aşı yaptırdınız mı?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi