Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

"Rus ordusunun gücü tarihi zirvede"

Londra merkezli Uluslararası Stratejik Araştırmalar Enstitüsü'nün (IISS), Rusya'nın savaşma kapasitesi hakkında yayınladığı yeni bir raporda, "Rus ordusu Soğuk Savaş yıllarından bu yana gücünün doruğuna yükseldi" değerlendirmesimi yaptı. Çalışmayı kaleme alan analistler, son on yılda Rusya'nın askeri alanda gerçekleştirdiği reformlar ve yatırımların meyvesini verdiğini dile getiriyor.

Raporda "Bugün Rusya'nın silahlı kuvvetli, Moskova'nın doğrudan ya da tehdit unsuru olarak kulanmaya hazır olduğu güçlü bir askeri araç niteliğindedir" sözleri yer alırken, analistler, Rusya'da askeri modernizasyonun 2008 Gürcistan-Osetya çatışmasındn sonra hız kazandığı ileri sürüldü.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, geliştirdikleri yeni sesten hızlı silahı duyururken kendilerini bu yola ABD'nin ittiğini söylemişti. ABD Sovyetler Birliği ile 1972'de vardığı Anti-Balistik Füze Anlaşması'ndan 2002 yılında tek taraflı olarak çekilmişti.

Geçtiğimiz aylarda ABD ve İngiltere, Rusya'yı uydu sistemlerine karşı silah geliştirmekle suçlamış, daha sonra İngiltere Moskova ve Pekin'in uzaya yönelik askeri çalışmaları nedeniyle kendi uzay politikasını gözden geçireceğini duyurmuştu.

1.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi