Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

"Döneceğim" diyen Navalnıy için Kremlin'den "CIA ile çalışma" suçlaması

Kremlin Sözcüsü Dmitri Peskov, muhalif politikacı ve blogger Aleksey Navalny için, "Şu günlerde ABD istihbarat servisi CIA'nın onunla çalıştığına dair bilgileri olduğunu" açıkladı. Bu sözler üzerine Navalnıy da Peskov'dan iddiasını kanıtlamasını istedi ve hakkında dava açacağını duyurdu.

Peskov'a, Duma Başkanı Vyaçeslav Volodin'in, "Navalnıy ile ilgili olayların Batılı istihbarat örgütlerinin senaryosu olduğu" yorumu soruldu. Peskov, "Böyle bir bilgi kesinlkle var. Hatta daha somut olarak şunu söyleyebilirim, onunla şu günlerde ABD istihbarat teşkilatı CIA çalışıyor" dedi.

 Peskov, "Putin hakkında yaptığı kabul edilemez açıklamalar sonrası", Navalnıy hakkında bundan sonra daha fazla yorum yapmayacağını vurguladı.

Alman doktorların “Noviçok” sinir gazı ile zehirlendiğini iddia ettikleri Rus muhalif politikacı Aleksey Navalnıy, taburcu olmasının ardından verdiği ilk demeçte Rusya’ya dönmek istediğini açıklamıştı. Navalnıy Navalny bu sabah medyaya yansıyan açıklamasında, “Korkmuyorum, şu anki görevim korkusuz kalmak" dedi. 

Der Spiegel dergisine demeç veren Navalnıy “zehirlenme vakasının arkasında Putin’in olduğunu, başka bir versiyona inanmadığını” söyledi. 

Zehirlenme anını anlatan Navalnıy, “İnsan hiç acı hissetmiyor, ama ölmek üzere olduğunu düşünüyor" dedi.

Navalnıy’nın en az bir ay daha Almanya’da nekahet dönemini geçirmesi bekleniyor. 

Bu arada Rusya Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Mariya Zaharova, Moskova’nın Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) uzmanlarını Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın durumu ile ilgili çalışmada Rus uzmanlarla iş birliği yapmak amacıyla Rusya’ya davet ettiğini söyledi.

Zaharova'nın bakanlığın sitesinde yayınlanan açıklamasında, Moskova’nın OPCW uzmanlarını Rus muhalif Aleksey Navalnıy’ın durumu ile ilgili çalışmalarda Rus uzmanlarla iş birliği yapmak amacıyla Rusya’ya davet ettiği ifade edildi.

Sputnik'in aktardığına göre açıklamada, "Berlin ve Avrupa-Atlantik müttefikleri tarafından beyan edildiği üzere Aleksey Navalnıy’ın ‘zehirlenmesi’ durumunu dikkate alarak, 1 Ekim tarihinde Rusya Federasyonu’nun OPCW’deki daimi temsilciliği kanalından Kimyasal Silahların Yasaklanması Örgütü (OPCW) Teknik Sekreterliği yönetimine, bu konuda Rus uzmanlarla birlikte çalışması için Sekreterya uzmanlarını Rusya’ya gönderme imkanlarını değerlendirmesi için teklif yollandı" denildi.

Açıklamada ayrıca, "Teklifimizin olumlu yanıtlanmasını bekliyoruz. Olayın epey belirsiz ayrıntılarını açıklığa kavuşturmak amacıyla bu uzmanlaşmış uluslararası kurum ile etkili bir işbirliği yapmayı umuyoruz" vurgusu yapıldı.

1.10.2020
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi