Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Yabancılardan Rusya emlak piyasasına fren: Payları yüzde kaça indi?

Jeopolitik risklerin artması, kurlardaki dalgalanma ve piyasalardaki genel belirsizlik yabancı yatırımcıların Rusya emlak piyasasına ilgisini olumsuz etkiledi. Kommersant gazetesinin uluslarası emlak acentesi JLL verilerine dayandırdığı habere göre, yılın ilk üç çeyreği itibarıyla yabancıların piyasadaki payı yüzde 23,7'den 9,3'e kadar geriledi.
 
JLL analistleri bu oranın 2016'dan bu yana kaydedilen en düşük oran olduğuna dikkat çekti.
 
İlk 9 aylık dönemde Moskova'da emlak piyasasına gelen yerli ve yabancı yatırım miktarı 2,1 milyar dolar olarak açıklandı. St. Petersburg'ta bu miktar 300 milyon dolar seviyesinde. Diğer federal bölgelerin toplamı ise 100 milyon dolara yakın.
 
Acenteler tablonun kısa vadede değişeceğine dair bir işaret göremediklerini dile getiriyor. Piyasada rubledeki düşüşün sürmesi durumunda emlak yatırımlarının kârlılığındaki düşüşün de devam etmesi beklentisi hakim.
 
Söz konusu eğilimin küresel nitelikte olduğunu dile getiren analistler, yatırımcıların Avrupa Birliği, ABD ya da Asya pazarlarına yöneldiği görüşünde.
 
 
1.10.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi