Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Lukaşenko'dan grevli direnişe ilk tepki: "Emekçilerin görüşü duyuldu"

Belarus Devlet Başkanı Aleksandr Lukaşenko'nun, protesto gösterileri sırasında yapılan her bir gözaltının yasallığının araştırılmasını emrettiği bildirildi. Belarus Cumhuriyet Konseyi Başkanı Natalya Koçanova, "Devlet Başkanımız, emekçilerin görüşünü duydu" açıklamasında bulundu.

Ülke liderinin, protesto gösterileri sırasında yapılan her bir gözaltının yasallığının araştırılmasını talep ettiğini dile getiren Koçanova, "Bu yönde yoğun çalışmalar yapılıyor. Bu akşam binlerce kişi, bir daha yasadışı eylemlere katılmama şartıyla serbest bırakıldı, reşit olmayanlar da ebeveynlerine teslim edildi" ifadelerini kullandı.

BBC'nin aktardığına göre, Belarus 1 televizyonuna konuşan Koçanova, ülkenin kavga ve savaşa ihtiyacı olmadığını belirterek, "Minsk her zaman sakin ve huzurluydu. Gelin kedi kendimizi yok etmeye son verelim, bağımsızlık yıllarında yarattığımız her şeyi kendi elimizle yıkmamalıyız" dedi.

Belarus'ta hafta sonunda yapılan başkanşlık seçiminin ardından protestolar ve gözaltılar devam ediyor. Ülkenin önde gelen bazı fabrikalarında işçiler genel grev başlatıp Lukaşenko'yu istifaya davet etti. Öte yandan Kremlin, Putin'in programında Lukaşenko ile görüşme bulunmadığını duyurdu.

"Minsk otomobil fabrikası" MAZ ve iş makineleri üreten BelAZ fabrikasında işçiler son şiddet olaylarından Lukaşenko'yu zorumlu tutarak eylem yaptı. Göstericiler Lukaşenko'yu hedef alarak "Git! Çekil!" sloganları attı.

Ülke çapında süresiz genel grev çağrılarının arttığı görülüyor. 

Öte yandan Yandex'in Minsk'deki ofisinin silahlı güçler tarafından ablukaya alındığı, ayrıca Uber'in Minsk ofisine de güvenlik güçlerinin baskın yaptıkları haber veriliyor. 

Bu arada Sputnik'in haberine göre, Belarus güvenlik güçlerinin ülkede seçimlerin ardından düzenlenen izinsiz gösterilerde son 24 saatte yaklaşık 700 kişiyi gözaltına aldığı belirtildi.
 
Belarus İçişleri Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada, son 24 saatte protestolarda yaklaşık 700 kişinin gözaltına alındığı bildirildi.

Ülkedeki çalkantının yoğun olmadığı, ancak güvenlik güçlerine yönelik saldırganlığın sürdüğü kaydedilen açıklamaya göre, 9-13 Ağustos tarihlerinde vatandaşların yasadışı eylemleri neticesinde, kolluk kuvvetleri arasından 103 kişi yaralandı, 28'i hastaneye kaldırıldı.

Bu arada ajanslar, AB'nin yaşanan olaylar yüzünden Belarus'a karşı yaptırımı gündeme getirdiğini yazıyor.

14.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi