Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

"Rus Kovid-19 aşısına yönelik histerik eleştirilerin nedeni kıskançlık ve para"

Rusya Devlet Duması Eğitim ve Bilim Komitesi Başkan Yardımcısı ve eski Rospotrebnadzor Başkanı Gennadiy Onişenko, Rusya'nın tescil ettiği Kovid-19 aşısına yönelik eleştirilerin iki sebebe dayandığını belirtti.

Sputnik'e demeç veren Onişenko, aşının çok hızlı geliştirilmesi nedeniyle doğan şüphelerin yersiz olduğunu ve ilkesel olarak bu kadar kısa sürede aşı geliştirmenin mümkün olduğunu ifade etti.

Daha önce uzun yıllar Rusya Federal Halk Sağlığı Kurumu başkanlığı yapan doktot Onişenko, dünyada ilk tescil edilen Kovid-19 aşısı olan Sputnik V ile ilgili eleştirilere ilişkin olarak "Meslektaşlarımızda görülen histeriye son verelim. Bu iki faktörden kaynaklanıyor. Birinci faktör, 'neden ben değil' düşüncesi, ikinci faktör de bu eleştiriler için para ödeniyor olması. Ancak motivasyonumuzu kaybetmeyeceğiz ve sakince çalışmaya devam edeceğiz" dedi.

Klasik, uzun süreli, onlarca yıl süren aşı test protokolleri olduğunu belirterek yaklaşık yıldır AIDS aşısının bulunamamasını örnek gösteren Onişenko, "Ancak basitleştirilmiş protokoller de mevcut. Her yıl geliştirilen grip aşısı bunun bir örneği. Rus aşısı da bir istisna olmayacak" diye konuştu.

Onişenko, risk gruplarının toplu olarak aşılanması gerektiğinden emin olmadığını ve bu konuda daha ilk günden beri şüpheleri olduğunu ekledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıklamıştı. Rusya böylece, koronavirüs aşısını tescilleyen ilk ülke olmuştu.

Bu arada Rus yetkililerin, Rusya’da tescil edilen yeni tip koronavirüs aşısının kalitesi, güvenliği ve etkisi bakımından yeterlilik değerlendirilmesi için Dünya Sağlık Örgütü’ne (DSÖ) başvurduğu bildirildi.

Rus basınında yer alan habere göre Rus yetkililer, Rusya’da tescil edilen yeni tip koronavirüs aşısının kalitesi, güvenliği ve etkisi bakımından yeterlilik değerlendirilmesi için DSÖ yetkilileri ile görüşmelere başladı.

DSÖ’nün teknik uzmanlarının açıklamalarına yer verilen haberde, “Rus yetkililer Rusya'da üretilen aşının olası yeterlilik değerlendirmesi için gerekli koşullar konusunda DSÖ ile görüşmelere başladı. DSÖ’nün herhangi bir aşıya yönelik yeterlilik değerlendirmesi, klinik denemeler sırasında elde edilen tüm gerekli güvenlik ve etkililik verilerinin titizlikle incelenmesini ve değerlendirilmesini kapsıyor. DSÖ, bu aşının geliştirilmesiyle ilgili detayları ve ilgili tüm verileri almayı bekliyor” ifadelerine yer verildi.

Koronavirüs aşılarına dünya genelinde hızlı, adil ve eşit erişim sağlama çağrısı yapan örgüt, hızlandırılmış aşı geliştirme işlemlerinin, güvenlik ve etkililiğini sağlamak için geliştirmenin her aşaması için yerleşik prosedürlerin takip edilmesi gerektiğini vurguladı.

DSÖ’den Rusya’nın tüm dünya için aşı geliştirme olanaklarına ilişkin değerlendirme

DSÖ Ortadoğu Ofisi Programları Direktörü Rana Haje ise bugün düzenlenen basın toplantısında gazetecilerin sorularını yanıtladı.

Haje, DSÖ’nün Rusya’nın geliştirdiği Kovid-19 aşısının dünya çapında kullanılıp kullanılamayacağını henüz söylemeye hazır olmadığını, fakat Rusya’nın yüksek kaliteli bir aşı üretebilecek teknik imkanlara sahip olduğundan emin olduğunu ifade etti.

Haje, “Rus aşısı ilk iki aşamadan geçti, şu anda üçüncü deneme aşamasında bulunuyor. Henüz tüm deneyleri geçmediler, ancak değerlendirmelere göre aşı en azından Rusya’da olmak üzere lokal olarak kullanılmaya hazır durumda. Rus yetkililerle doğrudan temas halindeyiz ve Rusya'nın genel olarak yüksek kaliteli aşıları geliştirmek için bilimsel ve teknik olanaklara sahip olduğunu biliyoruz. DSÖ şu anda aşının dünya çapında kullanılabilmesi için gerekli parametrelere uyup uymadığını söylemeye hazır değil. Fakat biz Rusya ile her gün temas halindeyiz” ifadelerini kullandı.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, dün koronavirüse karşı geliştirilen ilk aşının tescil edildiğini açıklamıştı. Rusya böylece koronavirüs aşısını tescilleyen ilk ülke olmuştu.

Rusya Sağlık Bakanlığı'nın basın dairesinden yapılan açıklamada, Gamaleya Enstitüsü tarafından geliştirilen ‘Sputnik-V’ aşının iki aşamalı uygulamasının iki yıla kadar bağışıklık sağladığı bilgisi paylaşılmıştı.

13.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi