Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da ilaç şirketlerinden hükümete: 'Acele aşı sakıncalı, onay vermeyin'

Rusya’da koronavirüs aşısının geliştirilmesini bir an önce tamamlamaya yönelik girişimlere ilaç şirketlerinden tepki geldi. RBK’nın haberine göre, Klinik Araştırma Kuruluşları Derneği’nden Sağlık Bakanı Mihail Muraşko’ya gönderilen mektupta, klinik testlerin üçüncü aşaması başarıyla tamamlanmadan aşıya devlet onayı verilmemesi talebinde bulunuldu.
 
Gamaley Enstitüsü’nün geliştirdiği aşının test çalışmalarına 100’den daha az kişinin katıldığı belirtilen mektupta, genelde testlerin üçüncü aşamasında birkaç bin kişinin yer aldığına işaret edildi. 

Kuruluş, testlerin üçüncü aşamasında aşının etkinliğinin yanı sıra, bağışıklık sistemi güçsüz olan ve farklı hastalıkları bulunan kişiler için güvenirliği hakkında da bilgilere ulaşılması gerektiğinin altını çizdi.

Aşının ilk olarak risk grubunda bulunan yaşlılar üzerinde denenmesinin planlandığı hatırlatılan mektupta, “Ancak bugün aşının, birçoğu farklı hastalıklara da sahip olan ve bağışıklığı güçsüz yaşlılar için güvenilir olduğuna dair hiçbir bilgi yok” denildi. 

Dernek yetkilileri, aşının hızlı geliştirilmesinin “kahramanlık” olarak görülmemesi ve modern tıbbın insan sağlığını gözeten standartlarına uyulması çağrısında bulundu.

Rusya Sağlık Bakan Yardımcısı Oleg Gridnev, Gamaley Enstitüsü tarafından geliştirilen koronavirüs aşısının 12 Ağustos’ta tescil edileceğini açıklamıştı.

11.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi