Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya tartışıyor: Etkin bir aşıdan söz etmek için henüz çok mu erken?

Rusya Kovid-19 aşısı konusunda tüm dünyaya "güzel haberler" verirken, uzmanlar da "durum değerlendirmesi" yapıyor. Savunma Bakanlığı'na bağlı Burdenko Hastanesi yetkilileri, koronavirüs aşısı denemelerinin başarıyla sonuçlandığını duyurdu. Sağlık Bakanı Mihail Muraşko ise eylül-ekim ayında, sağlık mensuplarından başlayarak nüfusun aşılanmasına başlayacağını söyledi. Aşı registrasyonu için de 12 Ağustos tarihi gündemde.  
 
Komsomolskaya Pravda gazetesi "umut veren" bu gelişmeleri konunun uzmanlarına sordu. Ancak uzmanlar geliştirilen aşının etkinliği hakkında şimdilik şüphelere sahip.
 
Rusya Bilimler Akademsi üyesi ve Meçnikov Aşı Geliştirme Enstitüsü'nden virolog Vitali Zverev, duyurulan aşının etkinliğinin kanıtlanmadığını söyledi. Zverev, iyi bir aşı geliştmek için yeterince süre geçtiğini, ancak etkinlikten söz edebilmek için daha fazla zamana ihtiyaç olduğu görüşünde.
 
Virolog, yaygın bir şekilde kullanılabilecek iyi bir aşıya sahip olmak için gereken sürenin en az 4-5 yıl olduğuna dikkat çekiyor. Zverev özellikle güvenlik testlerinin aceleye getirilmesinin büyük bir hata olduğu kanısında.
 
Özel sektörde çalışan immünolog Nikolay Kryuçkov da güvenli bir aşının 2021 ilkbaharından önce piyasa sürülemeyeceğini düşünenlerden. Kryuçkov klinik testlerin ardından aşının immünojenliğinin kontrol edilmesi gerektiğini ve bu sürecin de en az 5-6 ay sürdüğünü söyledi.
 
Peki aşının aceleye getirilmesi ne gibi sonuçlara gebe?
 
Virolog Zverev'e göre en büyük risk yan etkiler. Buna göre aşılamadan bir yıl, hatta altı ay sonra beklenmedik yan etkilerin ortaya çıkması olasılık dahilinde. Zira koronavirüs aşısı geliştirmek için başvurulan teknikler bütünü, yaygın klinik deneylerden geçmiş bilimsel bilgiden değil, teknolojik yeniliklerden oluşuyor. Özetle, daha fazla teste ihtiyaç var.
 
10.8.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi