Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

"Moskova'da 2. dalga olmayacak" diyen de var, sonbahar uyarısı yapan da...

"İyimser" bazı uzmanlar, Moskova'da salgında ikinci bir dalga görülmesini beklemiyor. İzvestiya gazetesine konuşan virüs uzmanı Pavel Volçkov, ikinci dalga olasılığını "imkansız" sözleriyle değerlendirdi.

Yapılan antikor testleri sonucunda şehir nüfusunun yüzde 20'lik bölümünün koronavirüse karşı bağışıklığa sahip olduğu açıklanmıştı. Ancak Volçkov'un aktardığı yeni bir araştırma T-hücre bağışıklığının 2 veya 3 kat daha yaygın olduğunu ortaya koyuyor. Bu ise şehir nüfusunun yüzde 40 ile 60'ı arasında bir kesimin hastalığa karşı bağışıklığa sahip olduğu anlamına geliyor.

Pavel Volçkov, Moskova kadar kalabalık bir şehirde günlük vaka sayısının 700'lerde seyretmesinin nüfus içinde bağışıklığın oluştuğunu gösterdiğini söyledi. Volçkov'a göre, bağışıklık yüzde 20'lerde olsaydı, restoran ve kafelerin açılmasıyla birlikte salgının yeniden pik yapmasının beklenmesi gerekirdi.

Virüsolog, yeni vaka sayısının Ağustos sonuna doğru sıfıra yaklaşacağı iddiasında. Buna göre, bağışıklık yüzde 80-90 seviyesine ulaşacak.

Öte yandan RIA'ya konuşan bir başka uzman, Prof. Dr.  Leonid Eydelman ise, Rusya'da ikinci dalga için kasım-aralık aylarını verdi. Eydelman, "Bu dönemde solunum yolları hastalıklarında büyük artış olabilir. Bu tür hastalıkları koronadan ayırdetmek zor olacak ve bu dalgaya hazırlıklı olmalıyız" dedi.
 
7.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronanın esir aldığı hayatımız sizce ne zaman 'normale' dönecek?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi