Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
EKONOMİ

Rusya'da senaryolar: 2. dalga gelir mi, kriz ne kadar daha derinleşebilir?

Koronavirüs salgınının ilk dalgası Rusya’da ne kadar derin bir krize yol açabilir? Toparlanma ne zaman beklnebilir? Regnum ajansı, uzmanların salgının ekonomiye etkileriyle ilgili görüşlerine başvurdu.

Natalya Zubareviç (Bağımsız Sosyal Politika Enstitüsü Bölgesel Programı Müdürü)

Ekonomide nisan ve mayısta büyük düşüş oldu. Nisanda sanayi yüzde 7, mayısta yüzde 10 daraldı. Haziranda ne olacağını göreceğiz. Konut inşaatlarında gerileme sene başından bu yana devam ediyor. Ocak-Nisan döneminde yüzde 10’u buldu. Hakın gelirlerindeki düşüşle ilgili net bilgiye sahip değiliz, çünkü ikinci çeyrekle ilgili veriler ağustosta açıklanacak.

İşsizlik 3,5 kat arttı. Bu gösterge muhtemelen haziranda düşüşe geçti ve ileride yeniden artış göstermeyecek. Salgının ikinci dalgasının olup olmayacağını ise kimse bilmiyor. 

Oleg Komolov (Hükümete bağlı Finans Üniversitesi Öğretim Görevlisi)

Her şey, karantinanın ne zaman biteceğine bağlı. Kısıtlamaladaki hafiflemeler, ekonominin ve toplumunun normal yaşama döndüğünü göstermiyor. Birçok virüs uzmanı sonbaharda salgının ikinci dalgasının olacağını öngörüyor.  

Eğer ikinci dalga karantina olmazsa, ekonominin çok yavaş da olsa krizden çıkması beklenebilir. Ancak eğer kriz devam ederse ve sonbaharda bizi tekrar eve kapatırlarsa, kafe ve restoranlar, hizmet ve eğlence işletmeleri kapanırsa, buna birçok şirket dayanamaz. 

Tahmin yürütmek güç, çünkü çok fazla belirsizlik var. Hükümetin hangi adımları atacağı, krizin ikinci dalgasının olup olmayacağı ve küresel ekonominin nasıl gidişat izleyeceği belli değil. 

Andrey Neçayev (Eski Rusya Ekonomi Bakanı)

Ekonomide hızlı bir büyüme beklemek için bir gerekçe yok. Ama bir miktar büyüme beklenebilir. Hükümetin planında bile, ekonomik büyümenin önümüzdeki senenin ikinci yarısından önce olmayacağı öngörülüyor. 

2.7.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
2020 sonunda dolar kurunun kaç ruble olacağını tahmin ediyorsunuz?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi