Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

THY 38 ülkeye seferlere başlıyor, gözler Rusya'nın vereceği kararda

Türk Hava Yolları, Kovid-19 yüzünden durdurduğu dış hat uçuşlarına kademeli olarak başlıyor. Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu, normalleşme adımları çerçevesinde haziranda kademeli olarak 40 ülkeye uçak seferlerini başlatmayı planladıklarını, bu kapsamda uçuşların karşılıklı açılması için 15 ülke ile ön mutabakat yapıldığını belirtti.


Seferlere başlanması için mutabakat sağlanan ülkeler arasında Rusya bulunmuyor. Rus tarafı, tüm yurtdışı uçuşlarını durdurduğu, sınırları kapattığı ve "yakın zamanda açmayı düşünmediğini" ilan ettiği için, THY Moskova'dan gelecek ilk olumlu sinyaller seferlere başlamak için hazır bekliyor. Bu dönemde sadece Türk vatandaşlarının Rusya'dan tahliyesi amaçlı özel seferler düzenleniyor. Bu seferlerin devamı, 10 Haziran'da iki uçakla yapılacak.

Ulaştırma Bakanı Adil Karaismailoğlu,  ilk aşamada dış hat uçuşlarının karşılıklı açılması ile ilgili mutabakat sağlanan ülkeleri şöyle açıkladı:

KKTC
Avusturya
Litvanya
Sırbistan
Kazakistan
Arnavutluk
Beyaz Rusya (Belarus)
Birleşik Arap Emirlikleri
Moldova
Özbekistan
Ukrayna
Fas
Ürdün
Sudan
İtalya
 
Karaismailoğlu, Sağlık Bakanlığı tarafından 20 Mayıs tarihinde alınan karar çerçevesinde salgın kapsamında yurt dışından planlı uçuşlarla ülkeye gelen vatandaşların 14 günlük izolasyonlarının, havalimanlarında yapılan muayeneleri sonrasında kendi evlerinde yapılacağını belirtti.

Açıklamada yer alan bilgiye göre, haziran ayında kademeli olarak başlatılacak dış hat uçuşları şu şekilde:

10 Haziran: KKTC, Bahreyn, Bulgaristan, Katar, Yunanistan
15 Haziran: Almanya, Avusturya, Azerbaycan, Çekya, Hırvatistan, Hong Kong, İsviçre, Japonya, Kuzey Makedonya Cumhuriyeti, Litvanya, Macaristan, Polonya, Romanya, Sırbistan, Singapur, Slovenya, Tacikistan
20 Haziran: Hollanda, Kazakistan
22 Haziran: Arnavutluk, Bosna Hersek, Danimarka, Estonya, Finlandiya, Güney Kore, İrlanda, Karadağ, Kırgızistan, Letonya, Lüksemburg, Norveç, Slovakya
25 Haziran: Belçika

4.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da bu yıl işleriniz geçen yıla kıyasla nasıl?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi