Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Rusya'da ve Batı'da göçmenler: Nasıl yaşıyorlar, hangi farklılıkları var?

“Rusya’da göçmenler Batı’dan farklı olarak ‘getto’larda yaşamıyor.” Tomsk Üniversitesi Sosyal Antropoloji Araştırmaları Bölümü öğretim görevlisi İrina Nam, Rusya’daki ve Batı ülkelerdeki göçmenlerin yaşayışlarını kıyasladı.

Rus akademisyenin tespitlerinden bazıları şöyle:

“Rusya’da son 20 yıldır yaşanan göçmen akınına rağmen, şehirlerde getto’lar oluşmuyor. Batı ülkelerinde ise tehlikeli bir gettolaşma vakası var.

Moskova, Tomsk ve İrkutsk’ta göçmenler üzerinde yapılan araştırmaya göre, Rusya’da göçmenlerin içine kapanık olarak yaşadıkları özel yerleşim bölgeleri bulunmuyor. Avrupa'da bunun kötü örnekleri yaygın.

Göçmenlerin yoğun olarak yaşadıkları bazı yerler var. Mesela işlerine yakın semtler. Ama bu durumlarda bile getto’ların oluşmadığı görülüyor. Göçmenler farklı semtlerde ev kiralıyorlar. Yerel halk da göçmenler gibi düşük bütçeli dairelere rağbet gösteriyor. 

Ayrıca araştırmalar, Rusya’da farklı milliyetlerden göçmenlerin bir arada yaşadığını ortaya koyuyor. 

Bazı milliyetlerden göçmenlerin, örneğin Özbeklerin yoğun olarak gittikleri restoranlar, berberler olsa da, buralarda da genelde yerel halk ile göçmenlerin iç içe olduğu görülüyor.

Rusya’da göçmenlerin çoğu Orta Asya ülkelerinden olduğu için, Rusya halkları ile kültürel benzerlikleri bulunuyor. 

Rusya’da farklı ülkelerin diasporalarını bir araya getiren çok sayıda dernek faaliyet gösteriyor. Devlet kurumları da bu sivil toplum kuruluşları ile yakın temas halinde. Örneğin Tomsk’ta farklı milliyetlerden kişilerin kurduğu 25 sivil toplum kuruluşu hizmet veriyor.”

13.11.2019


Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi