Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
YAŞAM

Önce farelerde denenmedi: "Her 4 Rustan biri Perestroyka kurban..."

Sovyet devrinin meşhur fıkralarındandır: Perestroykanın en hararetli günlerinde bir emekçi ihtiyar Kızıl Meydan'dan geçmekte olan Gorbaçov'un önünü kesmiş. "Size bir sorum var" demiş: "Peretroyka bilim adamlarının fkri miydi, yoksa sizin mi?" Gorbaçov göğsünü gururla gerip, "Elbette benin kendi fikrim!" demiş. İhtiyar boynunu bükmüş, "Anlamıştım" demiş, "Bilim adamlarının fikri olsa zaten önce fareler üzerinde denerlerdi!"

Üstündan yıllar geçmesine rağmen SSCB'deki Perestroyka (yeniden yapılanma) döneminin Rus halkının bilincinde açtığı yaralar hala taze. Devlete bağlı VTsİOM tarafından gerçekleştirilen yeni bir anket, her 4 Rusya vatandaşından birinin kendini "Perestroya kurbanı" olarak gördüğünü ortaya koydu.

Sovyetler Birliği'nin son dönemine bu gözle bakanların oranının en yüksek olduğu yaş dilimi 60 ve üzeri. Bu grupta halkın yüzde 37'si kendini kurban olarak görme eğiliminde. 24-45 yaş arası genç kuşakta ise oran yüzde 8'e kadar düşüyor.

Ankete katılanların büyük bir bölümü Perestroyka'nın Rusya için olumsuz sonuçlar doğruduğu düşüncesini savunuyor. Katılımcıların yüzde 40'ı Perestroyka'nın ülkeyi siyasal kaosa ittiğini söylerken, yüzde 30'u da ekonomik krizi derinleştirdiği yönünde görüş beyan ediyor. Öte yandan, yüzde 37'lik bir bölüm ise Perestroyka yüzünden insanların yarınlara duyduğu güveni kaybettiğini ileri sürüyor.

Ekim ayı başlarında LDPR üyesi Duma milletvekili Boris Çernışov, "Perestroyka kurbanı" şeklinde bir resmi kategori tanımlanmasını ve bu kategorideki insanlara çeşitli teşvikler verilmesini teklif etmişti. Çernışov, ülkenin içinde bulunduğu nüfus darboğazından da Perestroyka dönemini sorumlu tutuyor.

Sovyetler Birliği'nde 1985-1991 yılları arasını niteleyen ve Türkçede "yeniden yapılanma" anlamına gelen "perestroyka" ifadesini ilk kez SSCB lideri Mihail Gorbaçov 1986 yılında Tolyatti'yi ziyareti sırasında telaffuz etmişti.

22.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi