Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
DÜNYA HABERLERİ

Rusya'da kanserli çocuklara özel otel

Rusya'da bilgisilzikten "bulaşıcı hastalık" endişesi yaşayan ve kanser hastası kişilerle komşu olmak istemeyen Moskovalı apartman sakinleri nedeniyle Kremlin harekete geçti. Tedavi için başkente gelen kanser hastası çocukların barınma problemini çözmek için özel otel yapılacak. 

Basına yansıyan çok sayıda vakanın ardından Vladimir Putin'in çocuk hakları ombudsmanı Anna Kuznetsova, tedavi için Moskova'ya gelen kanser hastası çocukların kalabileceği bir otel inşa edilmesi için belediyeden yer talebinde bulundu. 

Rusya genelinde faaliyet gösteren "Spasi jizn" (Hayat Kurtar) adlı vakıf, federal bölgelerden tedavi için Moskova'ya gelen kanserli çocuklar ve aileleri için şehrin çeşitli yerlerinde daire kiralıyor. Ancak vakıf tarafından kiralanan dairelerin bulunduğu binalarda kimi zaman komşular imza toplamak suretiyle tahliye kararı aldırıyor. Zira Rusya'da pek çok insan kanserin bulaşıcı olduğuna, ya da kanser hastalarının ilave bulaşıcı hastalıklar taşıdığına inanıyor.

Ailelerin tedavi için Moskova'ya gelmesinin sebebi ise, pek çok federal bölgede tedavi ekipmanının yetersiz oluşu. Rusya'nın pek çok bölgesinde ışın tedavisi uygulamak için yeterli tıbbi cihaz bulunmuyor.

Spasi Jizn vakfının Moskova'da kiraladığı 6 daire var. Buna ilaveten iki daire de hayırseverler tarafından vakfın kullanımına tahsis edilmiş durumda. Aileler bu dairelerde ücretsiz kalıyor. Vakıf yetkilileri 2018 yılı boyunca bu evlerden 600 kadar ailenin yararlandığı bilgisini veriyor.

Konuyu haberleştiren İzvestiya gazetesi, Rusya'da faaliyet gösteren Ronald McDonald Vakfı'nın, kanserli çocukların aileleri için inşa edilmesi planlanan otelin inşaat ve işletme masraflarını üstlenebileceğini açıkladığını aktarıyor. Gazete Kazan'da benzer bir projenin çoktan hayata geçtiğini, ancak bürokratik engeller nedeniyle Moskova'da işlerin daha yavaş ilerlediğini yazıyor.

11.10.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi