Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin'den ABD'ye füze yanıtı: "Aynı şekilde karşılık vereceğiz"

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, ABD’nin Orta Orta Menzilli Nükleer Kuvvetler Anlaşması’ndan (INF) yeni füzelerini denemek için ayrıldığını ve Washington’un bu adımının Rusya’yı hayal kırıklığına uğrattığını söyledi. kaydeden Putin, "Biz (ABD’nin) bu adımları karşısında aynı şekilde yanıt vereceğiz" dedi.

Sputnik'in aktardığına göre Finlandiya Cumhurbaşkanı Sauli Niinistö ile Helsinki'de bir araya gelen Putin şöyle konuştu:

“Gördüklerimizden hayal kırıklığına uğradığımızı söyleyebilirim. Karadan ateşlenen orta menzilli füze ile denemeler şüphesiz genel olarak dünyada ve özellikle Avrupa’da güvenlik durumunu geriyor, kaldı ki bu INF anlaşmasına aykırı bir şey. Birincisi, Amerikalılar bu füzeyi, anlaşmadan ayrıldıklarını duyurduktan sonra çok hızlı bir şekilde denedi. Bununla ilgili olarak, bu füzenin üzerindeki çalışmaların, anlaşmadan ayrılmak için bahane arayışlarından önce başladığını düşünmemiz için tüm gerekçeler ortada”.

Putin, ABD’nin füze denemesine yönelik eylemlerine Rusya’nın aynı şekilde karşılık vermek üzere gerekli adımları atacağını kaydetti.

Rus lider, “Finlandiya Cumhurbaşkanı’na katılıyorum, bu konularda şüphesiz diyalog gerekiyor. Şimdilik böyle bir diyalog yok. Biz (ABD’nin) bu adımları karşısında aynı şekilde yanıt vereceğiz. Diyaloğun başlaması ile ilgili önerilerimizi sunduk. Aynı bakış açısına sahibiz. Avrupalılarla da, Amerikalılarla da bu konuları müzakere etmeye hazırız, fakat Rusya’nın güvenliği bir şekilde sağlanmış olacak” dedi ve şöyle devam etti:

“Bu konuyu daha önce konuşmuştuk, ben birçok kez bunu söyledim. Geçen gün Marsilya’da da söyledim ve bugün de Helsinki’de yineleyebilirim. Rusya füze konuşlandırmayacak, fakat dünyanın şu veya bu bölgesinde Amerikan yapımı olan bu saldırı sistemleri ortaya çıkıncaya kadar elbette ki orta ve kısa menzilli bu sistemlerin üzerinde çalışacağız”.

ABD’nin bu yakınlarda denediği füzenin Romanya ya da Polonya’dan fırlatılma olasılığından rahatsızlık duyduğunu söyleyen Putin, şöyle konuştu:

“Beni rahatsız eden husus şu. Denenen füze, Pentagon’dan açıklandığı gibi bir Tomahawk, yani denizden ateşlenen bir füze ve onu karadan kullanılacak hale getirdiler. Bu füzeler, Romanya’da bulunan ve kısa bir süre içinde Polonya’da kurulacak olan rampalardan fırlatılabilecek. Yazılımlarının değiştirilmesi bunun için yeterli.”

Amerikalıların Avrupalı partnerlerine sistemlerde hangi yazılımların bulunduğu konusunda bilgi aktaracağından emin olmadığını belirten Putin, “Bu bizim yeni bir tehditle karşı karşıya olduğumuz anlamına geliyor ve biz buna gerekli yanıtı vermeliyiz” diye konuştu.

Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattının Finlandiya’dan geçen kısmı ile ilgili çalışmalarının tamamlandığını duyurdu ve Finlandiya’ya projeye yönelik pragmatik tutumundan dolayı teşekkür etti.

 Putin, görüşmenin ardından Finlandiyalı mevkidaşı ile ortak basın toplantısı için kamera karşısına geçti.
Kuzey Akım-2 doğalgaz boru hattının Finlandiya’dan geçen kısmı ile ilgili çalışmalarının tamamlandığını belirten Putin, Finlandiya’ya projeye yönelik ‘pragmatik tutumundan’ dolayı teşekkür etti.

Putin, “Bugün Finlandiya’nın münhasır ekonomik bölgesindeki çalışmaların tamamlandığını söyleyebilirim” diye konuştu.

Moskova’da son zamanlarda yapılan protestolarla ilgili soruları da yanıtlayan Putin, Rusya’nın insan haklarına saygı duyduğunu ve kendi vatandaşlarının haklarını kolladığını vurguladı.

Putin, “Rusya insan haklarına saygı duyuyor ve kendi vatandaşlarının haklarını kolluyor. Bahsettiğiniz olaylar, yani Moskova’da meydana gelen protesto gösterileri genelde dünya için ve özellikle de Avrupa için benzersiz bir olay niteliğini taşımıyor” ifadelerini kullandı.

21.8.2019
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Koronavirüs yüzünden evde çalışma düzenine geçtiniz mi?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi