Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Putin'in Muhafız Birliği komutanı Zolotov Ankara'da: Muhalifi düelloya çağırmıştı

Rusya Ulusal Muhafızlar Birliği (Rosgvardiya) Başkanı Viktor Zolotov başkanlığındaki Rosgvardiya heyeti bugün Ankara'ya geldi.  İçişleri Bakanı Süleyman Soylu, Orgeneral Viktor Zolotov ve beraberindeki heyeti kabul etti, kendilerine plaket verdi. 

Sputnik’e konuşan Rosgvardiya Sözcüsü Valeriy Gribakin, heyetin Türkiye’de özel kuvvetlerin nasıl hazırlandığını inceleyeceğini söyledi. 

Heyet, Türkiye jandarma ve sahil güvenlik güçleri akademisindeki eğitim süreci ile tanışacak. Ayrıca özel harekât güçleri tugayını ziyaret ederek özel kuvvetlerin hazırlık deneyimlerini inceleyecek.

Zolotov'la görüşen Bakan Soylu'nun kabulünde, Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin ve Jandarma Genel Komutan Yardımcısı Korgeneral Ali Çardakcı ile diğer yetkililer hazır bulundu.Soylu, kabulde yaptığı konuşmada bu görüşmeyi çok önemsediklerini vurguladı.Görüşmenin, Türkiye ve Rusya arasında devlet başkanları liderliğinde süren iş birliğini kuvvetlendireceğini belirten Soylu, "Bugün birçok cephede terörle mücadele ediyoruz. PKK/PYD'den DEAŞ ve FETÖ'ye kadar. Bu konuda elde ettiğimiz çok tecrübeler var. Dünyanın yeni uğraştığı terör ve suç alanları var. Bu konuda geliştirdiğimiz kabiliyetleri dünyanın başka ülkeleriyle paylaşmaktan çekinmiyoruz." diye konuştu.

9 kişiden oluşan Rus heyetinin 5 gün boyunca Türkiye'de bulunacağını söyleyen Jandarma Genel Komutanı Orgeneral Arif Çetin, Rus heyetiyle çeşitli eğitim iş birliği görüşmeleri yapacaklarını anlattı.Çetin, Türkiye Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ve Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin öncülüğündeki ilerleyen iki ülke arasındaki iş birliğinin, bölgenin barış ve güvenliğe katkı sağlayacağını değerlendirdiklerini söyledi.

AA'nın aktardığına göre, "Rus ulusal muhafızları ile Türk jandarması çok benzer"Rusya Federal Muhafız Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Zolotov da Jandarma Genel Komutanlığının yapısını öğrenmek ve profesyonel kadrolarının eğitimlerini yerinde görmek için bu ziyareti gerçekleştirdiklerini anlattı. Zolotov, Rus ulusal muhafızları ile Türk jandarması arasında çok benzerlikler olduğunu söyledi.

Zolotov, ziyaretin iki ülke arasındaki dostluğun pekişmesi ve güvenlik alanındaki iş birliği için iyi bir temel olacağını ifade etti.

Düelloya davet etmişti

General Zolotov geçen eylül ayında muhalif Navalny'i düelloya çağırmasıyla dünya basınının gündemine oturmuştu. Haber medyaya o tarihte şöyle yansımıştı:

Rusya'da yolsuzluk karşıtı muhalif hareketin lideri olan Navalny ülkenin Ulusal Muhafızlar Başkomutanı Zolotov tarafından düelloya davet edildi.

Putin'in eski koruması da Zolotov, muhafız birliğindeki yolsuz iddialarına ilişkin video yayınlayan Navalny'i düelloya davet etti.
 
Zolotov intikam sözü verirken Navalny'den sulu biftek yapacağını söyledi. Başkomutan Zolotov, birliğin Youtube sayfasında yayınlanan tehdit videosunda "Belli ki seni hiç kimse dövmemiş" dedi.

Navalny  yayınladığı videoyla Ulusal Muhafız Birliği'nde askerlere kalitesiz gıdaların verildiğini iddia etmişti. 

Kremlin Sözcüsü Dimitri Peskov, Zolotov'un mesajlarını desteklediğini söyledi. Peskov mesajda fiziksel bir tehdidin bulunmadığını savundu.

14.5.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi