Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Referanduma destek yüzde kaç?

Rusya'da 25 Haziran'da başlayan anayasa değişkliği referandumu oylaması, çarşamba günü sandık başında "genel oy" günü ile sona erecek. Devlet kontrolündeki kamuoyu araştırma şirketi VTsIOM tarafından yayınlanan "sandık çıkış" (exit poll) anketine göre, şu ana kadar oy kullananlardan oyunun rengini açıklamayı kabul edenlerin yüzde 76'sı anayasa değişiklikleri lehinde görüş bildirdi.

Habere göre, Putin'in görev süresinin de 2024'ten sonra iki dönem daha (toplamda 12 yıl) uzatılmasına teorik olarak imkan tanıyan dahil, çok sayıda değişiklik içeren anayasa düzenlemelerine "hayır" diyenlerin oranı yüzde 23,6 olarak açıklandı. 

28 Haziran günü saat 21.00'e kadar yapılan ankete 163 bin 124 kişinin katıldığı bildirildi.  Yüzde 70,6'lık kitlenin soruyu yanıtladığı, yüzde 29,4'ünün ise sessiz kaldığı belirtildi. 

Bu durumda, anayasa değiikliğinde verdiği oyu açıklamayı kabul eden yüzde 70,6 içerisinde yüzde 76'lık oran değişikliklere evet dedi. 

Rusya Seçim Kurulu Başkanı Ella Pamfilova dün yaptığı açıklamada, ilk üç günde oy kullananların sayısının 31 milyon olduğunu söylemişti. Bu, yaklaşık yüzde 28.5'lik seçmene karşılık geliyor. 

Pamfilova, seçmenlerin yüzde 58'inin seçmen sandığında, yüzde 39'unun evinde, yüzde 3'ünün ise internet üzerinden oy kullandığını belirtti.

29.6.2020

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi