Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
BASINDAN SEÇMELER

Rusya'da 1 km otoyol 11,8 milyon dolar

Rusya'da her daim en çok dert yanılan konulardan biri de yolların içler acısı hali. Novıye İzvestiya gazetesi, tam da St. Petersburg-Moskova otoyolu inşaatı tamamlandığı gün, Rusya yollarındaki vahim tabloya ve dünyadaki durumla kıyaslandığında ortaya çıkan acı gerçeklere dikkati çekti:

 Dünyada toplam otoyol uzunluğunun en fazla olduğu iki ülke 142 bin kilometre ile Çin ve 108 bin kilometre ile ABD. Türkiye'de 2 bin 159 kilometre olarak ölçülen bu uzunluk Rusya gibi geniş bir coğrafyaya yayılan ülkede sadece 2 bin 63 kilometre.

Rusya'daki her türden karayolunun toplam uzunluğu ise 1,5 milyon kilometrenin biraz üzerinde.

Tek şeritli bir otoyolun kilometre başına inşaat maliyeti Çin'de 3,5, Kanada'da 6, Rusya'da ise tam 11,8 milyon dolar.

Çimento-beton yolların toplam içindeki payı ABD'de yüzde 60, Avrupa Birliği'nde yüzde 46, Kanada'da yüzde 32 iken, Rusya'da sadece yüzde 3.

Rusya'da tamir gerektirmeyen yollar ise bir başka problem. Bu tür yolların, yani "normal durumda" olanların oranı Mariy-El Cumhuriyeti'nde yüzde 1,4'e kadar düşüyor. Saratov, Kalmıkya, Arhangelsk, Magadan, Kostroma ve Altay Cumhuriyeti gibi bölgelerde de oran yüzde 20'nin altında.29.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da Kovid-19 salgınında 2. dalga ihtimali sizce nedir?

©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi