Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
Rusyadan Sevgilerle

iPhone Rusya'dan çıkacak mı?

Rusya’da yerli yazılımlara sahip olmayan elektronik aletlerin satışını yasaklayan yasa çıktı. Duma’da kabul edilen yasa, yalnızca devletin belirlediği yazılımların bulunduğu cep telefonlarının, bilgisayarların ve televizyonların satışına izin verilmesini öngörüyor. K. Pravda gazetesi, Apple'ın Rus devletinin bu davetini kabul etmeyeceğini açıkladı ve bu durumda "iPhone Rusya pazarını terk mi edecek? Güle güle iPhone" sorusunu gündeme taşıdı.


Gazeteye konuşan Rus uzman Sergey Polovnikov, "Apple için bu prensip meselesi. Eğer herhangi bir devletin talebine boyun eğerse diğerleri de kendi özel talepleriyle gelir. Apple daha önbce sadece Hindistan'ın belli miktarda telefonun iç pazarda üretilmiş olması şartımı kabul etmek zorunda kalmıştı. Çünkü orada 1,3 milyar kişilik bir pazar var. Ama Rusya pazarı küçük ve satışları artmıyor. Onlar için daha kolayı pazardan çıkmak olur" dedi. 

Yeni yasaya göre, izin verilecek yazılımların listesi Bakanlar Kurulu tarafından belirlenecek. Yeni yasanın 2020 yılında yürürlüğe girmesi bekleniyor.

Onay verilmeyen yazılımları içeren elektronik aletlerin satılması halinde ise 30 bin ila 200 bin ruble arasında para cezası öngörülüyor.

Tasarının hazırlayıcıları, Rus yazılımına sahip olan yabancı elektronik aletlerin Rusya’da uyum sorunu olmadan çalışacağını, böylece tüketicilerin ayrıca yazılım yüklemelerine gerek kalmayacağını belirtiyor. Yasayla ayrıca Rus yazılım şirketlerinin çıkarlarının gözetilmesini amaçlanıyor.

21.11.2019

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi