Türkiye-Rusya haber sitesi
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
GÜNDEM

Rusya'dan ABD'ye cevabi yasa: Artık gazeteciler de "yabancı ajan" sayılabilir

Rusya’da tartışmalı “yabancı ajan” yasasının kapsamı genişletildi. Yeni düzenleme, yabancı medya kuruluşlarının yanı sıra, bireylerin de “yabancı ajan” sıfatıyla kamuoyuna ilan edilebilmesinin önünü açıyor. 2017 yılında Rusya sermayeli RT kanalının ABD Adalet Bakanlığı’nın talebi üzerine "yabancı ajan" olarak kaydedilmesi sonrası başlayan tepkilerle Rusya karşı yasa çıkarmıştı.

Yasanın Federasyon Konseyi’nden de geçerek nihai olarak kabul edilmesi halinde, Rusya’da artık internette veye başka bir ortamda bilgi yayan ve yurt dışından finanse edilen gerçek kişiler de “yabancı ajan”lar için öngörülen cezalara çarptırabilecek.

Böylece Rusya’da “yabancı ajan” sayılan medya kuruluşlarında çalışan gazeteciler artık yasal olarak da "ajan" statüsünde olabilecek. 

Rusya’da bugün “Amerika’nın Sesi”, “Radio Sboboda”, Nastoyaşee Vremya”, “Sibir.Relaii”, “Idel.Relaii”, “Sever.Relaii”, “Faktograf”, “Kavkaz.Relaii”, “Krım.Relaii”, “Tataro-Başkirskaya Radio Svoboda” adlı medya kuruluşları “yabancı ajan” statüsünde.

Rusya’da “yabancı ajan” yasa tasarısı, ABD’de Russia Today televizyon kanalının “yabancı ajan” ilan edilmesine misilleme olarak kabul edilmişti.

22.11.2019
 
 

Paylaş
İLGİLİ HABERLER
Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam Türkrus reklam
ANKET
Rusya'da gündelik hayatınız 'normale' döndü mü?©Copyright Turkrus.com - All Rights Reserved
Türkiye-Rusya haber sitesi Türkiye-Rusya haber sitesi